Reklama

Czytanie jako autobiografia

Czytanie jako autobiografia

02.03.2014
Czyta się kilka minut
Arkadiusz Żychliński, Wielkie nadzieje i dalsze rozważania, Wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań 2013
A

Arkadiusz Żychliński, germanista, tłumacz, krytyk i wykładowca, prezentuje dziewiętnaście esejów, w których opowiada o ważnych dla siebie twórcach (pisarzach, filozofach, reżyserach). Nie ukrywa, że jego książka wyrosła – przypadkiem, na marginesie innych pisarskich projektów – z pasji do lektury i jako taka stanowi zarys mapy prywatnych namiętności intelektualnych. Wszystkim spotkaniom – z Borgesem, Jamesem, Canettim, Celanem czy Sloterdijkiem – towarzyszy nadzieja, że oto w czytanym tekście odnajdziemy słowa, myśli, zdania, które dokonają w nas radykalnej przemiany. Ale kres każdego z lekturowych doświadczeń jest zarazem początkiem nowych rozważań, nowej nadziei, nowego wyzwania, które podejmuje niezmordowany umysł. To, co czytamy, i to, co piszemy, każda krytyczna, fikcyjna czy filozoficzna opowieść składa się ostatecznie na obraz naszej własnej twarzy. Żychliński przedkłada nam swą rozpisaną na eseje intelektualną biografię. Wielu czytelników – różnych pokoleń – bez trudu rozpozna się w tym obrazie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]