Reklama

Czytanie bez wsparcia

Czytanie bez wsparcia

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz drugi z rzędu odmówiło Fundacji Tygodnika Powszechnego wsparcia finansowego dla projektu „Lekcje czytania z...”.
Perceptio: "Florencja jako duchowa forma życia" / Fot. Kamila Zarembska
Grzegorz Jankowicz prowadzi lekcję czytania. Fot: Kamila Zarembska
D

Dziewięć lat temu, podczas pierwszej edycji Festiwalu Conrada, o którego wyróżnieniu informowaliśmy tydzień temu (został uznany za jeden z 20 najważniejszych festiwali literackich świata przez prestiżową The Writers Academy wydawnictwa Penguin Random House), zainicjowaliśmy akcję społeczną dedykowaną uczniom szkół średnich. Postanowiliśmy w niekonwencjonalny sposób promować czytelnictwo wśród młodych ludzi, którzy bardzo często rezygnują z lektury, dochodząc do wniosku, że książki nie są im potrzebne do dalszego rozwoju egzystencjalnego i zawodowego. Zaprosiliśmy do współpracy wybitnych pisarzy i literaturoznawców, krytyków i historyków literatury, filmowców i filozofów, by w trybie cyklicznych spotkań podzielili się z nimi swą pasją czytania.

Akcja błyskawicznie zdobyła uznanie nauczycieli i ekspertów. Zaproszenia przychodziły ze wszystkich miejsc Polski: z dużych miast i małych miejscowości, ze szkół średnich, domów kultury, bibliotek osiedlowych, a nawet szpitali (jeździliśmy do dzieci, które z powodu choroby nie mogły uczestniczyć w zajęciach szkolnych) czy zakładów penitencjarnych. Do tej pory zorganizowaliśmy ponad 500 lekcji z udziałem przeszło 20 000 uczniów.

Nie da się walczyć ze spadkiem czytelnictwa wyłącznie za pomocą tradycyjnych narzędzi, nie da się przeciwdziałać temu procesowi, powierzając tę misję wyłącznie szkole. Wreszcie: nie można uczniów przekonać, że lektura jest im niezbędna, gdy odbiera się im możliwość wyboru książek.

Jaki cel mają nieuzasadnione działania Ministerstwa Kultury, trudno powiedzieć. Trudno odgadnąć, czemu pominięto również wsparcie dla Fundacji im. Zbigniewa Herberta, Dni Tischnerowskich, Nagrody Kościelskich, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Poznania Poetów i Klubu Jagiellońskiego.

Osoby, które chciałyby wesprzeć akcję społeczną „Lekcje czytania z...”, zapraszamy do kontaktu z Fundacją Tygodnika Powszechnego. Wierzymy, że dzięki inicjatywom oddolnym tak czy inaczej uda się zrealizować cel, który powinien być priorytetem każdej odpowiedzialnej władzy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czegóż to od ciemniaków można oczekiwać?

To przykre !

To nie jest w moim przekonaniu ciemniactwo, ale cyniczne, celowe działanie. Ta ekipa postawila sobie za cel rozwalenie państwa w każdej dziedzinie: od obronności, poprzez dewastacje środowiska przyrodniczego, rujnowanie gospodarki, praworzadnosci, kultury po rozlozenie oświaty. Stawianie przeszkód czytelnictwu to swietny sposób na cofniecie społeczeństwa do jaskiń. Pytanie tylko, w czyim interesie idzie ta robota. Ja osobiście nie mam wątpliwości.

Naszym celem: nowy człowiek. Czekam kiedy Pierwszemu Prezesowi wymknie się ta prawda.

.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]