Reklama

Czym jest świętych obcowanie?

Czym jest świętych obcowanie?

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Pewna moja znajoma, kiedy ma jakieś problemy, prosi o pomoc swoją zmarłą babcię. Nie chodzi tu o wywoływanie duchów, ale o wiarę (popartą osobistymi przeżyciami), że w darze modlitwy możemy doświadczyć bliskości i wsparcia osoby, która przekroczyła już granicę śmierci. Wiara ta jest elementem tego, co Skład Apostolski nazywa "świętych obcowaniem", przy czym "święci" nie oznaczają tutaj jedynie oficjalnie beatyfikowanych i kanonizowanych, ale - tak jak czytamy w Nowym Testamencie - po prostu wyznawców Chrystusa.
K

Kościół jest wspólnotą wierzących w Jezusa Chrystusa. Ta wspólnota nie ogranicza się do doczesności, lecz dotyczy także tych, którzy radują się niebem, oraz tych, którzy doświadczają stanu zwanego czyśćcem. Kościół pielgrzymujący na ziemi, Kościół zbawionych i Kościół podlegających oczyszczeniu tworzą jedną wspólnotę wyznawców, którzy poprzez odniesienie do Boga pozostają we wzajemnych relacjach.

Modlimy się do oficjalnych i nieoficjalnych (prywatnych) świętych, ufając, że będą wstawiać się za nami u Boga. Ta modlitwa do świętych nie wynika z przekonania, że Bóg jest kapryśny i trzeba mieć do niego dodatkowe dojścia, ani tym bardziej nie oznacza robienia ze świętych jakichś półbogów, ale opiera się na wierze, że Bogu po prostu podoba się międzyludzka solidarność. Bóg wywyższa naszą indywidualność (niepowtarzalną osobowość), ale zarazem pragnie, abyśmy byli...

2775

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]