Reklama

Czym jest religia dla społeczeństw?

Czym jest religia dla społeczeństw?

20.10.2014
Czyta się kilka minut
Na kolejnych stronach przedstawiamy fragment książki wybitnego badacza moralności.
Żydzi modlą się w święto Rosz Haszana, Tel Awiw, wrzesień 2009 r. Fot. Debbie Hill / EYEVINE / EAST NEWS
J

Jonathan Haidt jest profesorem psychologii w Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim. Jego doktorat pt. „Osąd moralny, afekt i kultura, czyli czy to złe zjeść swojego psa?” dotyczył różnic międzykulturowych w ocenianiu moralnym. W 2001 r., w opublikowanym w „Psychological Review” artykule „Emocjonalny pies i jego racjonalny ogon”, przedstawił społeczno-intuicjonistyczny model sądów moralnych, zgodnie z którym większość naszych osądów moralnych wydajemy na podstawie opartych na emocjach, szybkich i automatycznych intuicji, czasem racjonalizowanych ex post. Kilka lat później swoją nowatorską koncepcję zaprezentował na łamach „Science”.
W międzyczasie Haidt zajmował się również badaniami nad wstrętem (też w kontekście moralności) oraz tzw. psychologią pozytywną, w szczególności pozytywnymi emocjami moralnymi. Tę drugą kwestię przedstawił w 2006 r. w książce „...

2741

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]