Reklama

Czy Zachód przetrwa?

Czy Zachód przetrwa?

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Globalna dominacja zachodnich demokracji Europy i Ameryki Północnej nadal jest faktem. Jak długo jeszcze?
D

Demokracja jest zagrożona w każdym czasie, także dziś!”. Do takiej alarmistycznej konstatacji doszła grupa niemieckich intelektualistów, którzy pod koniec 2011 r. spotkali się w berlińskim Domu Światowych Kultur, by debatować nad kryzysem Europy w dobie „rozpasanego kapitalizmu”. Dyskutanci doszli do wniosku, że w Unii Europejskiej decyzje coraz częściej zapadają „pod dyktando rynków” i „w oderwaniu od demokratycznych procedur” – szczególnie wtedy, gdy rzekoma konieczność chwili sprawia, iż nie ma czasu na kłopotliwe włączanie parlamentów w proces decyzyjny. Tymczasem Unia i euro – to więcej niż tylko pieniądze, a rynki finansowe – to nie współczesny święty Graal.

Nie był to pierwszy (i nie ostatni) apel europejskich intelektualistów, zatrwożonych tym, co dzieje się w Europie. I podobnie jak poprzednio, niewiele z niego wynikło. Zbyt silny jest strach, że porzucenie obranej...

12063

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]