Reklama

Czy Zachód przetrwa?

Czy Zachód przetrwa?

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Globalna dominacja zachodnich demokracji Europy i Ameryki Północnej nadal jest faktem. Jak długo jeszcze?
D

Demokracja jest zagrożona w każdym czasie, także dziś!”. Do takiej alarmistycznej konstatacji doszła grupa niemieckich intelektualistów, którzy pod koniec 2011 r. spotkali się w berlińskim Domu Światowych Kultur, by debatować nad kryzysem Europy w dobie „rozpasanego kapitalizmu”. Dyskutanci doszli do wniosku, że w Unii Europejskiej decyzje coraz częściej zapadają „pod dyktando rynków” i „w oderwaniu od demokratycznych procedur” – szczególnie wtedy, gdy rzekoma konieczność chwili sprawia, iż nie ma czasu na kłopotliwe włączanie parlamentów w proces decyzyjny. Tymczasem Unia i euro – to więcej niż tylko pieniądze, a rynki finansowe – to nie współczesny święty Graal.

Nie był to pierwszy (i nie ostatni) apel europejskich intelektualistów, zatrwożonych tym, co dzieje się w Europie. I podobnie jak poprzednio, niewiele z niego wynikło. Zbyt silny jest strach, że porzucenie obranej...

12063

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]