Reklama

Czy Watykanowi grozi bankructwo?

Czy Watykanowi grozi bankructwo?

z Florencji
28.10.2019
Czyta się kilka minut
Tak uważa Gianluigi Nuzzi, dziennikarz od lat usiłujący rozwikłać finansowy labirynt Stolicy Apostolskiej.
PANOS LYKOURGIOTIS / ADOBE STOCK
D

Do księgarń trafiła jego nowa książka „Giudizio Universale” (Sąd Ostateczny). Autor podarował egzemplarz Gianowi Piero Milano, prokuratorowi watykańskiego Trybunału. To samo uczynił dwa lata wcześniej: wtedy jego książka „Peccato originale” (Grzech pierworodny) przyczyniła się do uruchomienia śledztwa ws. wykorzystywania kleryków w rzymskim proseminarium św. Piusa X.

Nuzzi zebrał ponad 3 tys. dokumentów i wywiadów z kościelnymi urzędnikami i dostojnikami, będących zapisem postępującego rozkładu finansów Watykanu. Oto np. konto Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, czyli watykańskiego banku centralnego, jest wyczyszczone niemal do cna. Operacje finansowe tego urzędu przynoszą straty od 20 do 60 proc. Pięciu kardynałów ma tam tajne konta, np. kard. Giovanni Lajolo posiada prawie 3 mln euro w obligacjach i ponad 200 tys. euro w gotówce. Kolejne tajemnicze konta przypisane są osobom występującym pod pseudonimami, kryjącymi zapewne polityków i biznesmenów prowadzących z Watykanem nielegalne interesy.

Nuzzi wykazuje, że cztery lata temu tylko jedną piątą świętopietrza Watykan przekazywał potrzebującym. „Dziś jest jeszcze gorzej: dla biednych idzie połowa tej i tak okrojonej sumy. Cała reszta służy wyrównywaniu deficytu na kontach Stolicy Apostolskiej”. Same datki od wiernych w ciągu 12 lat zmalały o połowę (ze 101 mln euro w 2006 r. do 51 mln w 2018). Nietrudno znaleźć przyczynę: skandale pedofilskie.

W tym kontekście musi dziwić komentarz bp. Nunzia Galantino, przewodniczącego APSA, dla dziennika „Avvenire”: „Stolicy Apostolskiej nie grozi żaden krach, a opisy dziennikarskie przypominają raczej powieści sensacyjne”. Książka Nuzziego dowodzi, że bankructwo jest realnym zagrożeniem, a jeszcze bardziej Watykan powinien martwić się upadkiem moralnym swych urzędników. ©

Czytaj także: Bartosz Hlebowicz: Afera w Watykanie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]