Reklama

Czy Polacy rozumieją nową sztukę?

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Zofia Kulik „Gotyk międzynarodowy”
"

"W Polsce sztuki wizualne nie cieszą się szczególną estymą - nawet w środowiskach inteligenckich, gdzie malarstwo, rzeźbę, nie mówiąc już np. o wideo albo instalacji, zwykło się określać mianem "plastyki", przejętym wprost z peerelowskiej szkoły" - pisała Agnieszka Sabor w artykule . - "Byłoby fatalnie, gdyby nasze odkrywanie sztuki rodziło się za pośrednictwem posłów, publicystów, trybunów idei albo działaczy - jakikolwiek reprezentowaliby sposób myślenia. Czymś jeszcze gorszym byłoby, gdyby ich funkcję zaczęli przejmować sami artyści. Sztuka bowiem, nawet jeśli jej rozwój wiąże się z przemianami społecznymi, zawsze powinna mieć charakter indywidualny. Bo, wbrew pozorom, nie wszystko jest polityką".

Czy Polacy rozumieją sztukę najnowszą i potrzebują jej? Na łamach "TP" trwa debata. Teksty biorących w niej udział autorów dostępne są poniżej...

913

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]