Reklama

Czy opłaca się być dobrym?

Czy opłaca się być dobrym?

16.11.2003
Czyta się kilka minut
Seminarium pod takim tytułem zorganizowano z inicjatywy szwedzkich luteranów. O zainteresowaniu tematem w kraju, gdzie kościoły zazwyczaj świecą pustkami, świadczyła wypełniona po brzegi sala.
W

W spotkaniu w kościele św. Immanuela w Sztokholmie uczestniczyli arcybiskup Kościoła ewangelicko-luterańskiego K.G. Hammar, przedstawiciele grup etycznych przy związkach zawodowych oraz etycy-eksperci.

Przyczynę potrzeby dyskutowania o etyce w życiu zawodowym we współczesnym społeczeństwie analizował abp Hammar. “Gdy zaczęto kwestionować tempo życia, ludzie dostrzegli, że gdzieś w systemie tkwi błąd, a dobroć zniknęła w pogoni za »ekonomizmem« i zachłannością" - tłumaczył hierarcha. Jego zdaniem społeczeństwo straciło grunt pod nogami w latach 90., bo żyło bez refleksji nad wspólną hierarchią wartości. Potrzeba mówienia o etyce wynika z tego, że staliśmy się bardziej świadomi relacji międzyludzkich polegających na odpowiedzialności i poczuciu, iż nasze decyzje mają wpływ na innych. “Może Bóg pojawił się przed nami w zsekularyzowanej postaci?

W...

3024

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]