Dobry punkt wyjścia

Abp Antje Jackelén, prymaska Kościoła Szwecji: Gdyby mi ktoś powiedział, że jakieś zadania w Kościele są „męskie”, to od razu zapytałabym, dlaczego tak uważa. Jaką odpowiedź dostałabym w Polsce?

Reklama

Dobry punkt wyjścia

Dobry punkt wyjścia

21.10.2019
Czyta się kilka minut
Abp Antje Jackelén, prymaska Kościoła Szwecji: Gdyby mi ktoś powiedział, że jakieś zadania w Kościele są „męskie”, to od razu zapytałabym, dlaczego tak uważa. Jaką odpowiedź dostałabym w Polsce?
PONTUS LUNDAHL / TT NEWSAGENCY / FORUM
A

ANNA WILCZYŃSKA: W tradycji katolickiej podczas synodów mogą głosować tylko mężczyźni – od 2015 r. oprócz kapłanów także niewyświęceni członkowie męskich zgromadzeń zakonnych. W Kościele Szwecji wygląda to inaczej. Jak kobiety na stanowiskach kierowniczych wpływają na kształt podejmowanych decyzji?

ABP ANTJE JACKELÉN: Po pierwsze uważam, że kobiety i mężczyźni powinni cieszyć się równymi prawami, ponieważ zostali stworzeni na obraz Boga jako sobie równi. Jeśli niewyświęceni mężczyźni mogą głosować na synodach, to nie widzę powodu, dla którego nie miałyby głosować także kobiety.

W świecie luterańskim również mamy problemy z hierarchią i władzą kleru. Ale Światowa Federacja Luterańska wypracowała system kwot, który pozwala nam utrzymać równowagę pomiędzy liczbą duchownych i świeckich, kobiet i mężczyzn, starszych i młodszych przy podejmowaniu decyzji....

22900

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Weź Aarona i jego synów (...), a nie córki :)

...i również ma się dziś dobrze - Pańskie tłumaczenie jednym z tego dowodów [bo o głupotę przez grzeczność nie posądzam]

do racjonalności?

to samo, co synowie Aarona do abp Antje Jackelén

na ustach pani prymaski, gdyby włożyć jej do ręki różaniec. Założę się, że ten pastorał zacząłby fajczyć i topić się w ręce...che..che..

to teraz na forum nie można już pisać w wątku?

Niestety tak :(

.. ja wiem... nie potrzebuję wątku żeby zrobić z siebie idiotę :))

Szwecjo, tęsknię.

Ps.Jezus Chrystus, chyba musiał być mizoginem,ponieważ do grona apostołów, wybrał samych chłopów.

...jest prostsze i bardziej n a t u r a l n e wytłumaczenie - Jezus mógł być g e j e m

należ sądzić, że wymyślono wojska i wojny, by zebrać gejów do jednej kupy, che...che...

myli Pan tropy

A gej mógł nauczać w Synagodze? Tak na marginesie,jestem ciekaw, co na to proste pytanie odpowiedziałaby pani prymas Szwecji?

[nb wyjaśniałoby to w jakiś sposób nadreprezentację gejów wśród kleru, w szczególności jego wysokich funkcjonariuszy]

"Bibliści są zgodni, że Biblia nie mówi bezpośrednio nic o homoseksualizmie w jego współczesnym rozumieniu. Mówi o męskiej prostytucji rytualnej." Czegoś takiego w życiu nie słyszałem. Niesłychane. Chyba odwrotnie bo o męskiej prostytucji sakralnej mówi raczej w drodze wyjątku np. w Pwt 23,18 i 1 Krl 14,24.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]