Reklama

Czy małżeński seks jest święty

Czy małżeński seks jest święty

25.11.2008
Czyta się kilka minut
Paweł VI, pisząc encyklikę "Humanae vitae", stanął przed trudnym zadaniem: chciał zachować moralne znaczenie prokreacji i jednocześnie dowartościować miłość i więź małżeńską. Przy tym cel stosunku dalej musiał pozostać jeden.
P

Problem antykoncepcji zwykle przedstawia się z dwóch perspektyw: jedna odpowiada na pytanie, dlaczego Kościół jest przeciw, druga rozważa problem sam w sobie i pyta, czy antykoncepcja jest złem moralnym. Często obie perspektywy są utożsamiane, bo przecież Magisterium sprzeciwia się antykoncepcji z powodu rozpoznania w niej moralnego zła, a katolik zobowiązany jest przyjąć nauczanie za swoje.

A jednak nie wystarczy znać stanowisko Kościoła. Każdy wierzący powinien wyrobić sobie własne wewnętrzne przekonanie. Powód jest prosty: tylko wtedy nasze życie moralne ma możliwość dojrzewać, gdy samodzielnie bierzemy za nie odpowiedzialność.

Artykuł Krystyny Błażejczyk "U progu życia" ("TP" nr 46/08) jest świadectwem osoby wierzącej, którą publikowana na naszych łamach dyskusja o antykoncepcji sprowokowała do głębszego przemyślenia życiowych wyborów i ...

8403

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]