Reklama

Człowiek z Czerwoną Notą

Człowiek z Czerwoną Notą

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Trwa walka o uchronienie przed ekstradycją kurdyjskiego uchodźcy Musy Doğana, osadzonego w rzeszowskim areszcie. O stanie zdrowia torturowanego niegdyś mężczyzny zadecydował... dentysta. A prokuratura uznała, że może zostać wydany Turcji.
S

Sprawa Musy Doğana ma dalszy ciąg. W poprzednim numerze pisaliśmy, że 38-letni Kurd od 3 stycznia przebywa w areszcie na rzeszowskim Załężu. Zatrzymano go na podstawie listu Interpolu, zawierającego informację, że jest groźnym terrorystą. O co chodzi? Podczas rządów wojskowych Doğan został skazany przez turecki sąd na dożywocie. Oskarżony o podpalenia, napad na bank i uwięzienie taksówkarza w bagażniku samochodu, on twierdził, że jest niewinny. Na jego niekorzyść przemawiał fakt powiązań z radykalnym odłamem Komunistycznej Partii Turcji.

Po 10 latach ciężkiego więzienia (był torturowany), Doğan trafił do szpitala. Udało mu się uciec i przedostać do Szwecji, która przyznała mu prawo stałego pobytu i ochronę. Zatrzymano go w Polsce, w której chciał osiedlić się ze względu na żonę. Znów zadziałała tzw. Czerwona Nota, którą w bazie Interpolu oznacza się szczególnie niebezpiecznych...

7100

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]