Człowiek i system
Encykliki społeczne powstają w konkretnych sytuacjach. Przypomnijmy: poprzednią encyklikę - “Sollicitudo rei socialis" - opublikowano w 1987 r. Po czterech latach Papież wydał kolejną. Dlaczego właśnie w tym czasie? Kluczem jest tytuł jednego z rozdziałów: “Rok 1989". Rok, w którym nie tylko w Europie Środkowej i Wschodniej, ale także w Ameryce Łacińskiej, Afryce czy Azji zaczęły się istotne przemiany. Papież chciał rzucić światło - w oparciu o nauczanie Kościoła i wartości ewangeliczne - na te wydarzenia.
Mamy rok 2005, a wciąż żyjemy w klimacie niedokończonych przemian. Dlatego refleksja Papieża może okazać się pomocna. Teraz, gdy wczytuję się w encykliki społeczne, muszę przyznać, że w momencie ich publikacji nie doceniałem ich należycie. Prawdą jest, że mocniej brzmią słowa tych, którzy odeszli, gdyż stoi za nimi spełnione życie.
Dwie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]