Reklama

Czekając na Starzyńskiego

Czekając na Starzyńskiego

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Czy Warszawa da się lubić? Zapewne, jeśli patrzy się na nią wyłącznie przez pryzmat liczby klubów i ogródków, nie tylko kawiarnianych. Jest ich istotnie dużo, coraz więcej, bo na tym polu Warszawa żyje. Na innych, niestety, zamiera i brzydnie.
W

Wieczór zmienia perspektywę. Na lepszą. Jak ładnie, myślimy dojeżdżając do centrum. Od ciemnego nieba odcinają się rozświetlone kolumny kilkudziesięciopiętrowych drapaczy chmur. Jest ładnie, bo ciemność i feeria świateł ukrywają wszystko, co w dzień aż nadto bije w oczy: nagromadzenie szkaradnych wieżowców, mnogość billboardów, brzydotę, bałagan, zaniedbanie, brak harmonii. Nie ma się co oszukiwać: ścisłe centrum Warszawy, wokół Dworca Centralnego i Pałacu Kultury, to kwintesencja szpetoty.

MIASTO, KTÓREGO NIE MA

Uprzedzę kontrargument: są w Warszawie miejsca piękne. Ale, po pierwsze, wychwalać Trakt Królewski z przyległościami czy znakomite przedwojenne dzielnice – Saską Kępę, Stary Żoliborz, Ochotę, Górny Mokotów – to „oczywista oczywistość”. Po drugie, rządzący Warszawą przez ostatnie 20 lat do tego piękna nie przyłożyli ręki. Najwyżej niczego nie...

7260

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]