Reklama

Czego o świecie nie wiemy

Czego o świecie nie wiemy

27.03.2005
Czyta się kilka minut
Ryszard Kapuściński: - Wielokrotnie widziałem przemianę człowieka w bestię - w Kongo czy w Nigerii... Niespodziewanie grupa żołnierzy albo cywilów wpadała w amok, bijąc, paląc, mordując... Zło jest tłumione przez kulturę, ale gdy się uwalnia, człowiek traci nad nim kontrolę.
K

Katarzyna Janowska i Piotr Mucharski: - Jak wyglądałyby korespondencje Herodota - pierwszego reportera w historii - z wojny w Iraku? Jaki miałby do niej stosunek? Po czyjej stanąłby stronie bohater Pańskiej książki "Podróże z Herodotem"?

RYSZARD KAPUŚCIŃSKI: - Herodot przede wszystkim starałby się ustalić przyczynę tej wojny. Zawsze fascynowały go źródła konfliktów, szukał odpowiedzi na pytanie: dlaczego ludzie ze sobą walczą? Jaka siła sprawia, że chcą siebie nawzajem zabijać i niszczyć? Na tym polega między innymi wielkość jego “Dziejów" - są one również próbą docieczenia źródeł największej wojny tamtych czasów, toczonej przez Greków i Persów.

- Przyczyny wojny są ważne, ale Herodot - podobnie jak współczesne media - nie unika krwawych obrazów wojny.

- Kiedy już dochodzi do opisów, kreśli je bardzo wyraziście. Potrafi przemówić...

14872

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]