Reklama

Czas Stalinogrodu

Czas Stalinogrodu

25.07.2004
Czyta się kilka minut
Jedną z form uczczenia pamięci Józefa Stalina po jego śmierci 3 marca 1953 r. stało się w bloku komunistycznym nadawanie jego imienia miastom, ulicom, zakładom pracy, a nawet rzekom i górom. I tak na przykład w Bułgarii przemianowano w ten sposób Warnę, jezioro Pasareł koło Sofii oraz szczyt Musała. Także najwyższy szczyt Tatr i Karpat - Gerlach w Czechosłowacji otrzymał nazwę Stalinov štit. O kulisach przemianowania Katowic na Stalinogród pisze w BIULETYNIE INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ (6-7) Zygmunt Woźniczka.
S

Szefa polskich komunistów Bolesława Bieruta Moskwa o zgonie Stalina poinformowała dopiero 6 marca o 4 rano. Na zwołanym w trybie nagłym posiedzeniu Biura Politycznego PZPR opracowano harmonogram uroczystości żałobnych. Nie przewidywano wtedy jeszcze zmian nazw miast. Tegoż 6 marca zebrała się egzekutywa Komitetu Wojewódzkiego Partii w Katowicach. Najpierw z polecenia I sekretarza KW Józefa Olszewskiego Edward Gierek (późniejszy I sekretarz PZPR) odczytał komunikaty KPZR i KC PZPR “O śmierci Towarzysza Józefa Stalina". Zapoznano się też z instrukcją KC dotyczącą “zadań stojących przed partią" - nie było jednak mowy o przemianowaniu miasta. Także dzień później na nadzwyczajnej sesji Miejskiej Rady Narodowej ograniczono się jedynie do uczczenia pamięci zmarłego.

Tymczasem tegoż 7 marca w protokole z posiedzenia Sekretariatu Biura Politycznego zapisano, że “...

3996

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]