Reklama

Ładowanie...

Papież nazywa się Bergoglio

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Jorge Bergoglio nie boi się o siebie, nie pilnuje siebie, jest otwarty jak pusty sejf. Bycie chrześcijaninem jest dla niego ważniejsze od bycia papieżem. I to widać.
Na zdjęciu Papież Franciszek ukazany z profilu
Fot. Alessandra Benedetti / CORBIS
W

Wizyta w rzymskiej bazylice świętego Pawła za Murami wiąże się z zadzieraniem głowy w stronę zdobiących ściany portretów kolejnych biskupów Rzymu. Okrągłe medaliony ustawione jeden obok drugiego prezentują ich męskie oblicza w prawie identycznej pozycji. Dopuszczalna wielorakość ujęć kończy się na przekręceniu głowy odrobinę w prawo lub w lewo; kilku papieży zostało sportretowanych z profilu. Sprawia to trochę wrażenie rozłożonej na ścianie kartoteki policyjnej. Ten zestaw portretów doskonale ilustruje jeden z ważniejszych aspektów chrześcijaństwa: tradycję, która zapewnia ciągłość i tożsamość religijnego doświadczenia Kościoła na przestrzeni wieków.

WZIĄŁ KLUCZE

Tradycja to rzecz święta – piszę to bez najmniejszej ironii. Źródłem istnienia i powodem świętości tradycji jest głębokie przekonanie chrześcijan, że Kościół to coś więcej niż oni sami, że to...

13578

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]