Reklama

Czas dystopii

Czas dystopii

18.07.2017
Czyta się kilka minut
„Pędzimy przez miasto! Pędzimy aż strach. Christe, dimitte nobis... Ona i ja!”. Dwa rowery – na jednym mała dziewczynka, na drugim franciszkański zakonnik, kapucyn.
Z

Za tymi pędzącymi rowerami i my wjeżdżamy w sam środek przerażającego świata przyszłości, który w swojej ósmej już książce prozatorskiej wykreował Mariusz Sieniewicz. Jest rok 2092 i wiele się od naszych dni zdarzyło. Przez Europę przetoczyły się dwie wojny religijne, wybrany po wyjątkowo długim konklawe czarny papież Adam I, następca zmarłego w podejrzanych okolicznościach Franciszka, przeniósł Watykan pod Sztokholm. Islam stanął u wrót Polski, która teraz nazywa się Polacja i jest rodzajem federacji miast ze stolicą w Olsztynie (skądinąd rodzinnym mieście autora), sięgającej na północ aż po Tallin. Ocieplenie wyludniło kraj, przecięta korytem wyschniętej Wisły Warszawa to skansen-muzeum, podnoszący się Bałtyk zatopił Gdańsk. Wkrótce dowiemy się też, że zamachy terrorystyczne zmiotły właśnie z powierzchni ziemi Kraków...

Sieniewicz przenosi nas do zatomizowanego jak tytułowy...

2913

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]