Reklama

Czas dla Pana Boga (4)

Czas dla Pana Boga (4)

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Te nasze rekolekcje adwentowe to miał być czas dla Niego. Próba odejścia przynajmniej na chwilę od świeckości naszej egzystencji, by usiłować zmierzyć się z niewymiernością Boga. Dochodzimy do końca Adwentu, a z nim do groty, w której znajdujemy Nowonarodzonego: Boga, który stał się człowiekiem.
Z

Zanim cokolwiek z tego pojmiemy, dociera do nas przynajmniej jedno: nie wędrowaliśmy drogą coraz bardziej oddalającą nas od naszej codzienności, lecz doszliśmy do zamknięcia się obwodu koła - tyle tylko, że wymiar tego zamknięcia jest czymś przekraczającym wszelkie nasze wyobrażenia. Bóg bowiem daje się odnaleźć tutaj, gdzie jest każdy z nas, i w każdym z nas.

Boże Narodzenie przynosi nam prawdę o naszym człowieczeństwie: nic z niego nie ubywa, tylko wszystko okazuje się nieporównanie bardziej cenne i znaczące. Cała nasza ludzka egzystencja zostaje przecież zagarnięta przez Boga. Stał się jednym z nas. Nie na niby i nie na chwilę. Naprawdę i najzupełniej. Wszystko w naszym człowieczeństwie jest odtąd Jego własne: nasza ludzka kondycja i nasze wzrastanie, świat psychiki i świat doświadczenia cielesnego, podatność na cierpienie czy zmęczenie i ograniczoność...

2624

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]