Reklama

Czarownica z Reszla

Czarownica z Reszla

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Czytając w "TP" nr 46/07 artykuły o ostatnim w Europie procesie o czary (rozmowa z o. Tomaszem Gałuszką OP "Czarna legenda wiedźm", Wojciecha Pięciaka "Rehabilitacja ostatniej czarownicy"), przypomniałam sobie rodzinny Reszel, średniowieczne miasteczko na Warmii i Mazurach, gdzie 22 czerwca 1808 r. sąd miejski skazał Barbarę Zdunk podejrzaną o podpalenie (ogień pochłonął sześć domostw i dwoje ludzi) na spalenie na stosie. Sprawa nie była jasna i przeszła przez wszystkie instancje pruskiego sądownictwa. W tym czasie Barbara, uwięziona w zamku reszelskim, pozostawała pod strażą znęcających się nad nią mieszczan. Wśród władz, które zapoznały się z aktami sprawy, była Izba Sprawiedliwości w Królewcu, minister sprawiedliwości w Berlinie, w końcu sam król pruski. Nie poruszyła ich ani sama sprawa, ani barbarzyński wyrok. Barbarę Zdunk uznano za czarownicę i stracono na tzw. wzgórzu szubienicznym przy drodze prowadzącej z Reszla do Korsz. Skazaną przywieziono wozem drabiniastym, skutą łańcuchami; widowisku towarzyszyły tłumy ciekawych. Historia opisana jest m.in. na www.reszel.pl.
D

DOROTA CZAJKOWSKA

(Warszawa)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]