Reklama

Ładowanie...

Cyryl, persona non grata na Litwie

Cyryl, persona non grata na Litwie

01.08.2022
Czyta się kilka minut
J

Jako pierwszy kraj UE Litwa objęła sankcjami prawosławnego patriarchę moskiewskiego Cyryla. Litewskie MSW umieściło zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na liście osób niepożądanych na najbliższych pięć lat. Litewskie władze podkreślają, że Cyryl zanegował integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz poparł agresję Rosji na sąsiedni kraj z naruszeniem prawa międzynarodowego.

Jak podała rosyjska agencja informacyjna Interfax, rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego w odpowiedzi zarzucił rządowi litewskiemu lekceważenie prawa prawosławnych obywateli. Jego zdaniem, jest to „zdrada idei wolności religijnej i europejskiej tradycji prawnej”.

Sankcje na Cyryla nałożyły do tej pory Kanada i Wielka Brytania. Londyn już w połowie czerwca zamroził aktywa patriarchy w Wielkiej Brytanii. Litwa bezskutecznie lobbowała na rzecz sankcji UE przeciwko Cyrylowi. Ukaranie zwierzchnika rosyjskiego prawosławia uniemożliwił swoim wetem węgierski rząd Viktora Orbána. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]