Reklama

Coraz mniej pokoju

Coraz mniej pokoju

01.09.2014
Czyta się kilka minut
Czy ogólnoświatowy konflikt już dawno się rozpoczął? To stwierdzenie odnajdujemy w Światowym Indeksie Pokoju (Global Peace Index), przygotowanym przez Institute for Economics and Peace z Sydney.
P

Publikowany od 7 lat raport wskazuje na pogorszenie się stanu globalnego pokoju.
Stopień „pokojowości” raport ocenia na podstawie 22 wskaźników, m.in. liczby konfliktów, w jakich bierze udział dany kraj, ich ofiar, uchodźców, a także wysokości wydatków na zbrojenia i relacji z sąsiadami.
Na pogorszenie się sytuacji w ciągu ostatniego roku największy wpływ miały konflikty na Ukrainie i w Syrii, wzrost aktywności terrorystycznej m.in. w Iraku, Afganistanie, Libii i na Filipinach, oraz wojna domowa w Sudanie Południowym.
Badanie obejmujące aż 162 spośród 194 oficjalnie uznawanych krajów świata i 99,6 proc. światowej populacji (pod uwagę nie są brane wyspiarskie państwa Karaibów i oceaniczne kraje- -archipelagi) wskazuje na smutną okoliczność: jeśli chcemy żyć w pokoju, do wyboru mamy jedynie mały skrawek globu. Tylko 11 krajów uznano za wolne od jakichkolwiek...

2160

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]