Coraz mniej pokoju

Czy ogólnoświatowy konflikt już dawno się rozpoczął? To stwierdzenie odnajdujemy w Światowym Indeksie Pokoju (Global Peace Index), przygotowanym przez Institute for Economics and Peace z Sydney.

01.09.2014

Czyta się kilka minut

Publikowany od 7 lat raport wskazuje na pogorszenie się stanu globalnego pokoju.

Stopień „pokojowości” raport ocenia na podstawie 22 wskaźników, m.in. liczby konfliktów, w jakich bierze udział dany kraj, ich ofiar, uchodźców, a także wysokości wydatków na zbrojenia i relacji z sąsiadami.

Na pogorszenie się sytuacji w ciągu ostatniego roku największy wpływ miały konflikty na Ukrainie i w Syrii, wzrost aktywności terrorystycznej m.in. w Iraku, Afganistanie, Libii i na Filipinach, oraz wojna domowa w Sudanie Południowym.

Badanie obejmujące aż 162 spośród 194 oficjalnie uznawanych krajów świata i 99,6 proc. światowej populacji (pod uwagę nie są brane wyspiarskie państwa Karaibów i oceaniczne kraje- -archipelagi) wskazuje na smutną okoliczność: jeśli chcemy żyć w pokoju, do wyboru mamy jedynie mały skrawek globu. Tylko 11 krajów uznano za wolne od jakichkolwiek konfliktów zbrojnych. Najbardziej pokojowe kraje świata to Islandia, Dania, Austria i Nowa Zelandia. Aż 7 państw z pierwszej dziesiątki rankingu to kraje europejskie. Polskę sklasyfikowano na 23. pozycji. Jedynym wolnym od konfliktu państwem Afryki jest Botswana.

Na ostatnim miejscu rankingu znalazła się Syria, w której sytuację oceniono gorzej niż w krajach zamykających podsumowania z lat poprzednich: Afganistanie, Somalii i Iraku. Na 152. miejscu – tuż przed Koreą Północną i zaraz za Nigerią – sklasyfikowana została Rosja. Stany Zjednoczone zajmują 101. miejsce.

Raport ocenia, że aż 500 mln ludzi żyje w państwach narażonych na destabilizację i konflikty. Tegoroczna analiza wymienia też kraje, które w ciągu najbliższych 2 lat mogą być narażone na ryzyko wybuchu konfliktu. Są to m.in. Bośnia i Hercegowina, Argentyna, Gruzja, Haiti i Liberia.

W opracowaniu szokuje też wyliczenie dotyczące udziału wpływów z przemocy w światowej gospodarce. Autorzy raportu szacują je na ok. 9,8 bilionów dolarów w ciągu roku – co równa się dwukrotnemu PKB całej Afryki – i ok. 1350 dolarów w przeliczeniu na jednego mieszkańca planety.

Więcej informacji na stronie visionofhumanity.org.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz od 2002 r. współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”, autor reportaży, wywiadów, tekstów specjalistycznych o tematyce kulturalnej, społecznej, międzynarodowej, pisze zarówno o Krakowie, Podhalu, jak i Tybecie; szczególne miejsce w jego… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2014