Conrad Fesival: Pan z dzielnicy literatury

Tavares to zdecydowanie postać tajemnicza. Choć kilka jego książek zostało już przetłumaczone na polski, pozostawał jednak w cieniu takich nazwisk jak Franzen czy Aleksijewicz.

24.10.2015

Czyta się kilka minut

Pan z dzielnicy literatury. Spotkanie z Gonçalo M. Tavaresem / Fot. Tomasz Wiech
Pan z dzielnicy literatury. Spotkanie z Gonçalo M. Tavaresem / Fot. Tomasz Wiech

Po sześciu dniach Festiwalu można pokusić się o pewne podsumowaniu. Bez wątpienia przez dziesiątki dotychczasowych spotkań przewinęło się mnóstwo wybitnych autorów – wielu z nich doskonale znanych, bo od lat funkcjonujących w świecie literatury. Dlatego też nie było zaskoczenia, że reprezentują taki a nie inny poziom. Jednak Gonçalo M. Tavares to zdecydowanie postać tajemnicza. Choć kilka jego książek zostało już przetłumaczone na polski, pozostawał jednak w cieniu takich nazwisk jak Franzen czy Aleksijewicz. Spotkanie poprowadzone przez Martę Eloy Cichocką pokazało, że był to duży błąd. Tavares okazał się być może najciekawszym gościem Festiwalu. Przede wszystkim ze względu na swoją niezwykłą charyzmę i erudycję, ale także umiejętność opowiadania o literaturze.


CZYTAJ TAKŻE:


Spotkanie podzielone było na dwie części – wykład autora i rozmowę. Autor opowiedział o tym, czym jest pisanie: jego zdaniem to przede wszystkim bardzo ciężka praca, wymagająca ciągłego wysiłku, cierpliwości i pokory. I przede wszystkim lektury – nie da się tworzyć dobrej literatury, jeśli nie ma się odpowiedniego przygotowania erudycyjnego. Co ciekawe – kluczowy okazuje się tu podział na pisanie i publikowanie. Obie te czynności tylko pozornie są ze sobą połączone – aby tworzyć literaturę trzeba nie tylko dobrze pisać, ale trzeba też wiedzieć jak i kiedy publikować.
Pisarz, którego porównuje się, i jest w tym tylko odrobina przesady, do Franza Kafki, podkreślił, że pisanie, to czynność przede wszystkim fizyczna. Nie można się zmusić do pisania – literatura musi być naturalną konsekwencją życia.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.