Reklama

Ładowanie...

CONRAD 2015

CONRAD 2015

15.06.2015
Czyta się kilka minut
Każda edycja Festiwalu Conrada to inny temat i zarazem inna perspektywa, z której wraz z naszymi gośćmi – pisarkami i pisarzami, czytelnikami i czytelniczkami – spoglądamy na literaturę i na rzeczywistość.
Projekt okładki: Marek Zalejski
O

Od samego początku towarzyszy nam przekonanie, że o świecie nie tylko można, ale wręcz trzeba mówić za pomocą języka literackiego, gdyż pozwala nam on lepiej (intensywniej, bardziej krytycznie i twórczo) odnosić się do jednostkowego oraz wspólnotowego doświadczenia.

Literatura – powtarzamy to z uporem – nie jest zamiast świata, nie jest zamiast społeczeństwa, nie jest zamiast politykiczy ekonomii, lecz umożliwia nam pełniejsze uczestnictwo we wszystkich tych dziedzinach. To właśnie w niej znajdujemy narzędzia, za pomocą których możemy zrozumieć i poddać krytyce egzystencjalne i społeczne problemy. To właśnie dzięki niej inicjujemy eksperymenty, w wyniku których powstają nowe formy podmiotowości i tożsamości. I to właśnie ona pozwala nam zmienić rytm naszej egzystencji, daje życiodajny oddech.

„Pod prąd” – oto przewodnie hasło tegorocznej (już siódmej) odsłony naszego Festiwalu. Czy warto iść na przekór rzeczywistości? A jeśli tak, to w którą dokładnie stronę powinniśmy podążać? Nie istnieje przecież jeden nurt świata, który wszystkich nas porywa. To raczej wiele różnych prądów, które zagarniają nasze życie, wyznaczają nam role i powinności, narzucają sposoby zachowania i określają granice możliwego doświadczenia.

Nie ma zatem jednej wykładni naszej przewodniej idei. Każdy z zaproszonych gości na własną rękę mierzy się z rzeczywistością, każdy zwraca naszą uwagę na inny jej aspekt.

We wrześniu 1940 r. Virginia Woolf napisała, że możemy – jako jednostki i zbiorowości – walczyć ze światem i w imieniu świata za pomocą umysłu. A gdy walczy się za pomocą umysłu, zawsze należy zmierzać pod prąd. Hanna Krall, Jonathan Franzen, Hooman Majd i Wiesław Myśliwski – jeśli cokolwiek łączy tych znakomitych pisarzy, to właśnie wyrażone przez Woolf przeświadczenie, że gdy zaczynamy pisać lub czytać, stawiamy opór temu, co ogólne i powierzchowne.

Już teraz zapraszamy Państwa do Krakowa na październikowe dyskusje i spotkania autorskie, pokazy filmowe i koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych, wystawy i działania w przestrzeni publicznej. Jak zawsze – to czytelnicy, obok pisarzy, będą najważniejszymi bohaterami naszego Festiwalu! ©℗

Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada

Autor artykułu

Urodzony w 1978 r. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]