Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

CONRAD 2015

CONRAD 2015

15.06.2015
Czyta się kilka minut
Każda edycja Festiwalu Conrada to inny temat i zarazem inna perspektywa, z której wraz z naszymi gośćmi – pisarkami i pisarzami, czytelnikami i czytelniczkami – spoglądamy na literaturę i na rzeczywistość.
Projekt okładki: Marek Zalejski
O

Od samego początku towarzyszy nam przekonanie, że o świecie nie tylko można, ale wręcz trzeba mówić za pomocą języka literackiego, gdyż pozwala nam on lepiej (intensywniej, bardziej krytycznie i twórczo) odnosić się do jednostkowego oraz wspólnotowego doświadczenia.

Literatura – powtarzamy to z uporem – nie jest zamiast świata, nie jest zamiast społeczeństwa, nie jest zamiast politykiczy ekonomii, lecz umożliwia nam pełniejsze uczestnictwo we wszystkich tych dziedzinach. To właśnie w niej znajdujemy narzędzia, za pomocą których możemy zrozumieć i poddać krytyce egzystencjalne i społeczne problemy. To właśnie dzięki niej inicjujemy eksperymenty, w wyniku których powstają nowe formy podmiotowości i tożsamości. I to właśnie ona pozwala nam zmienić rytm naszej egzystencji, daje życiodajny oddech.

„Pod prąd” – oto przewodnie hasło tegorocznej (już siódmej) odsłony naszego Festiwalu. Czy warto iść na przekór rzeczywistości? A jeśli tak, to w którą dokładnie stronę powinniśmy podążać? Nie istnieje przecież jeden nurt świata, który wszystkich nas porywa. To raczej wiele różnych prądów, które zagarniają nasze życie, wyznaczają nam role i powinności, narzucają sposoby zachowania i określają granice możliwego doświadczenia.

Nie ma zatem jednej wykładni naszej przewodniej idei. Każdy z zaproszonych gości na własną rękę mierzy się z rzeczywistością, każdy zwraca naszą uwagę na inny jej aspekt.

We wrześniu 1940 r. Virginia Woolf napisała, że możemy – jako jednostki i zbiorowości – walczyć ze światem i w imieniu świata za pomocą umysłu. A gdy walczy się za pomocą umysłu, zawsze należy zmierzać pod prąd. Hanna Krall, Jonathan Franzen, Hooman Majd i Wiesław Myśliwski – jeśli cokolwiek łączy tych znakomitych pisarzy, to właśnie wyrażone przez Woolf przeświadczenie, że gdy zaczynamy pisać lub czytać, stawiamy opór temu, co ogólne i powierzchowne.

Już teraz zapraszamy Państwa do Krakowa na październikowe dyskusje i spotkania autorskie, pokazy filmowe i koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych, wystawy i działania w przestrzeni publicznej. Jak zawsze – to czytelnicy, obok pisarzy, będą najważniejszymi bohaterami naszego Festiwalu! ©℗

Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]