Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Confessiones

Confessiones

23.08.2015
Czyta się kilka minut
Ponad dwumiesięczne zamknięcie się autora w opactwie trapistów – rzecz w przypadku biskupów raczej niezwykła – okazało się niezwykle owocne.
Fot. Grażyna Makara

„Confessiones biskupa Jareckiego” – tak zatytułowałem prezentację pierwszej z tych książek jeszcze przed jej wydaniem („TP” nr 17/15). Autor zgodził się wtedy na rozmowę; wydrukowana w tymże numerze, lepiej wprowadza w lekturę książki niż jakakolwiek recenzja. A „przypadek” jest niezwykły. Przypomnijmy. 22 października 2012 r. biskup, prowadząc samochód „pod wpływem”, uderza w latarnię. Przechodzi potem przez wszystkie karne procedury. Sąd wymierza mu karę sześciu miesięcy więzienia z zawieszeniem na dwa lata, nakłada 2,4 tys. zł grzywny, nakazuje wpłacić 4 tys. zł na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej, wydaje czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów. Watykan zakazuje sprawowania czynności biskupich do czasu wygaśnięcia wyroku. Media na „biskupie pijaku” nie zostawiają suchej nitki.

W okresie zawieszenia biskup na dwa miesiące zamyka się w klasztorze trapistów Genesee. Żyje jak trapista i medytuje nad dotychczasowym życiem. Spisuje te refleksje. Nie ograniczają się one do problemu alkoholowego. Autor rewiduje swą wiarę, kapłaństwo, biskupstwo. Refleksje przeplata opisami codziennego życia w opactwie. Daleki od ekshibicjonizmu, a jednocześnie szczery do bólu, biskup Jarecki dzieli się z nami gorzką prawdą o sobie. Takie confessiones – wyznania biskupa są czymś wyjątkowym.

Równocześnie z „Podróżą...” została wydana druga, również napisana w Genesee książka: „Radosne świadectwo”. To medytacje nad adhortacją papieża Franciszka „Evangelii gaudium”. Autor, znawca katolickiej nauki społecznej, spisuje refleksje inspirowane lekturą papieskiego dokumentu. Nie jest to rozprawa naukowa, nie ma w niej ani jednego przypisu, ale kompetencje biskupa Jareckiego i jego wieloletnie doświadczenie sprawiają, że te refleksje są doskonałym wprowadzeniem w problematykę adhortacji. ©℗

BP PIOTR JARECKI, PODRÓŻ DO SIEBIE. OPOWIEŚĆ ZRANIONEGO MIŁOŚCIĄ, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2015
BP PIOTR JARECKI, RADOSNE ŚWIADECTWO. NOVA ET VETERA. SPOŁECZNE PRZESŁANIE „EVANGELII GAUDIUM”, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2015

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]