Reklama

Co to jest tabloid?

Co to jest tabloid?

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Miło mi, jako pracownikowi “Super Expressu", że redakcja “TP", tekstem Tomasza Potkaja “Czytelnik ponad wszystko" (“TP" nr 43/03), poświęciła “SE" aż tyle miejsca. Chciałabym jednak uściślić dwie podane w materiale informacje. Po pierwsze, nakład codziennego wydania gazety regularnie przekracza 300 tys. egzemplarzy. Wiem to, bo odpowiadam za redakcję wizualną i niemal codziennie taką mniej więcej cyfrę umieszczam na pierwszej stronie pisma, np. 22 października 2003 r. było to 326. 860 egzemplarzy. Podana przez red. Potkaja liczba 290 tys. egzemplarzy jest więc nieprawdziwa. Po drugie, nieprawdą jest jakoby słowo “tabloid" znaczyło po angielsku pigułka. Pigułka to “tablet". Cytując za Collins Cobuild English Dictionary: “Tabloid to gazeta o małym formacie stron, krótkich artykułach i z dużą liczbą zdjęć. Często uważana za mniej poważną od innych". Innych znaczeń słownik nie wymienia. Słowo “tabloid" pochodzi zaś od słowa “table", czyli tabela.
Z

ZOFIA T. DOMANIEWSKA pracownik “SE"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]