Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Co to jest tabloid?

Co to jest tabloid?

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Miło mi, jako pracownikowi “Super Expressu", że redakcja “TP", tekstem Tomasza Potkaja “Czytelnik ponad wszystko" (“TP" nr 43/03), poświęciła “SE" aż tyle miejsca. Chciałabym jednak uściślić dwie podane w materiale informacje. Po pierwsze, nakład codziennego wydania gazety regularnie przekracza 300 tys. egzemplarzy. Wiem to, bo odpowiadam za redakcję wizualną i niemal codziennie taką mniej więcej cyfrę umieszczam na pierwszej stronie pisma, np. 22 października 2003 r. było to 326. 860 egzemplarzy. Podana przez red. Potkaja liczba 290 tys. egzemplarzy jest więc nieprawdziwa. Po drugie, nieprawdą jest jakoby słowo “tabloid" znaczyło po angielsku pigułka. Pigułka to “tablet". Cytując za Collins Cobuild English Dictionary: “Tabloid to gazeta o małym formacie stron, krótkich artykułach i z dużą liczbą zdjęć. Często uważana za mniej poważną od innych". Innych znaczeń słownik nie wymienia. Słowo “tabloid" pochodzi zaś od słowa “table", czyli tabela.
Z

ZOFIA T. DOMANIEWSKA pracownik “SE"

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]