Reklama

Co po powstaniu?

Co po powstaniu?

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Z przykrością należy stwierdzić, że analitycy obecni dziś na rynku prasowym i telewizyjnym opowiadają nam teraźniejszość w sposób nieinteresujący.
J

Jest to zupełnie bezfantazyjna relacja, choć owe wydarzenia winny skłaniać do fantazjowania właśnie. Owszem, przywołuje się zdarzenia z historii, porównuje dziś do wczoraj, chętnie przypomina się elementarne dla wieku XX epizody, które ów wiek zmieniły w koszmar ludzkości. Wszyscy sądzą, że te przywołania są celne, i że mają wielką moc ostrzegawczą. Trudno taki sposób opowiadania uznać za skuteczny, również pod względem dramatycznym. Przytaczanie analogii nie pomaga. Owszem, opisywanie tego, co się akurat dzieje, nie jest proste. Opowiadania te są bowiem skromne, bo by opowiadać dobrze, trzeba mieć ku temu niejakie zdolności, zwane zresztą boskim darem narracji. Jest dziś z grackim opowiadaniem wyraźny i coraz większy kłopot. Prawdopodobnie z powodu zmiany cywilizacyjnej czy może technologicznej, która umiejętność ciekawego snucia zabiła. W istocie nie są to czasy, w których...

3113

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]