Reklama

Co mają Parkany do Smoleńska?

Co mają Parkany do Smoleńska?

20.02.2012
Czyta się kilka minut
"TP" 7/12
Z

Zachodzę w głowę, jaką intencją kierowała się Redakcja, zamieszczając wielkie zdjęcie z montażu „Bitwy pod Parkanami” jako ilustrację do wywiadu z Michałem Karnowskim. Nie wiem, czy ktoś z konserwatorów tego obrazu podziela tezy Karnowskiego. Bólowi po katastrofie smoleńskiej nadano wyjątkowo agresywny, polityczny charakter. Wyszło Wam jak w internetowym biuletynie ambasady ukraińskiej, gdzie w sprawozdaniu z pokazu obrazów (IX 2011), zapewne w najlepszej intencji, „Bitwę pod Parkanami” zmieniono na „Bitwę pod płotem”!

Czy wszystko trzeba zaraz upolityczniać? Historia tych obrazów ma ciekawą, burzliwą przeszłość i niejasną jeszcze przyszłość, choć obrazy z pewnością wrócą na Ukrainę. Zespół młodych polskich i ukraińskich konserwatorów pracował nad nimi w trudnych warunkach. Zgodnie, przez trzy lata, rozwiązywali wiele problemów konserwatorskich i czysto technicznych,...

1350

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]