Reklama

Cierpliwe oko

Cierpliwe oko

07.11.2006
Czyta się kilka minut
Jest co świętować, jest też czego wyczekiwać. Oto bowiem nowo powstałe Polskie Wydawnictwo Audiowizualne oficjalnie zainicjowało serię płyt DVD pt. "Polska szkoła dokumentu, na dobry początek wybierając twórczość Krzysztofa Kieślowskiego i Kazimierza Karabasza. Opiekunem całości jest Tadeusz Sobolewski, a następni w kolejce do publikacji - Marcel Łoziński i Maciej Drygas. Poznański filmoznawca Mikołaj Jazdon opatrzył wszystkie tytuły fachowymi opisami.
Z

Zważywszy, że polska szkoła dokumentu wydała kilkunastu znakomitych twórców o pokaźnym dorobku, seria ma szansę trwać jeszcze długo - i oby tak właśnie się stało. Dostępność angielskich i francuskich napisów pozwala bowiem na międzynarodowy obieg i wskrzeszenie zainteresowania jednymi z najlepszych dokumentów w całej historii kina. Do tej pory tkwiły one w naszych filmotekach niby zakopane talenty; obecnie mają szansę na drugą młodość i ponowne odczytanie.

Zwłaszcza dokumenty Kieślowskiego wręcz prosiły się o tak staranną edycję. Nie tylko ze względu na ich techniczną perfekcję i wizualną urodę - traconą częstokroć na zamazanym obrazie wideo - ale przede wszystkim dlatego, że są to jedne z nielicznych filmów, do których naprawdę chce się wracać i których każda kolejna lektura jest bogatsza od poprzedniej. 12 tytułów, jakie znalazło się na płytach, to: "Z...

5537

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]