Reklama

Ładowanie...

Cień Theodora Herzla

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Społeczeństwo francuskie do dziś nie zdobyło się na takie katharsis, jakim była powszechna i dla wielu Polaków bolesna debata nad wydarzeniami w Jedwabnem. Ten problem, ukrywany i przemilczany, stanowi złośliwą narośl na zbiorowym sumieniu Francuzów.
D

Dokładnie w 15 minut po tym, jak występujący przed grupą działaczy żydowskich z USA Ariel Szaron wezwał francuskich Żydów, by jak najszybszej wyemigrowali do Izraela, dziennikarze francuskich agencji nadali z Jerozolimy pilną depeszę, informując o “niesłychanym wezwaniu Ariela Szarona do obywateli francuskich, aby niemal w popłochu opuścili swą ojczyznę". Mimo że była niedziela i rządowe biura były nieczynne, rzecznik paryskiego MSZ zapowiedział, że Francja “zażąda wyjaśnień" w związku z “niesłychanym apelem, stanowiącym ingerencję w wewnętrzne sprawy Francji". Tłumaczenia na nic się nie zdały, bo po dwóch dniach Pałac Elizejski zawiadomił, że póki nie otrzyma “zadowalających wyjaśnień", nie podejmie żadnych kroków dla ustalenia (jak to było planowane) wizyty Ariela Szarona.

Paryża nie usatysfakcjonowało oświadczenie kancelarii Szarona, że Izrael powstał jako...

6521

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]