Reklama

Cień Theodora Herzla

Cień Theodora Herzla

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Społeczeństwo francuskie do dziś nie zdobyło się na takie katharsis, jakim była powszechna i dla wielu Polaków bolesna debata nad wydarzeniami w Jedwabnem. Ten problem, ukrywany i przemilczany, stanowi złośliwą narośl na zbiorowym sumieniu Francuzów.
D

Dokładnie w 15 minut po tym, jak występujący przed grupą działaczy żydowskich z USA Ariel Szaron wezwał francuskich Żydów, by jak najszybszej wyemigrowali do Izraela, dziennikarze francuskich agencji nadali z Jerozolimy pilną depeszę, informując o “niesłychanym wezwaniu Ariela Szarona do obywateli francuskich, aby niemal w popłochu opuścili swą ojczyznę". Mimo że była niedziela i rządowe biura były nieczynne, rzecznik paryskiego MSZ zapowiedział, że Francja “zażąda wyjaśnień" w związku z “niesłychanym apelem, stanowiącym ingerencję w wewnętrzne sprawy Francji". Tłumaczenia na nic się nie zdały, bo po dwóch dniach Pałac Elizejski zawiadomił, że póki nie otrzyma “zadowalających wyjaśnień", nie podejmie żadnych kroków dla ustalenia (jak to było planowane) wizyty Ariela Szarona.

Paryża nie usatysfakcjonowało oświadczenie kancelarii Szarona, że Izrael powstał jako...

6521

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]