Cichy dialog

Z okazji Dnia Islamu (26 stycznia) zorganizowano chrześcijańsko-muzułmańskie spotkanie modlitewne. Jego inicjatorem, a przy tym współtwórcą Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów jest Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M. W tym roku uroczystość odbyła się w Auli Wielkiej Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

30.01.2006

Czyta się kilka minut

Wspólną modlitwę poprowadzili:w zastępstwie bp. Tadeusza Pikusa - delegata Episkopatu Polski ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów i przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Episkopacie - ordynariusz polowy bp Tadeusz Płoski oraz mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego RP. Wśród (nielicznych, jak na centralne obchody ogólnopolskiego Dnia Islamu) gości znaleźli się m.in. przedstawiciele ambasad krajów muzułmańskich, nuncjatury, wspólnot misyjnych oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Spotkanie rozpoczęło odczytanie listu nuncjusza apostolskiego, abp. Józefa Kowalczyka, który podkreślił znaczenie podobieństw religii monoteistycznych - zwłaszcza chrześcijaństwa i islamu; wspólne dla nich wartości powinny stanowić płaszczyznę zbliżenia i zapobiegać budowaniu murów.

Część modlitewną otwarła recytacja fragmentu Koranu w języku arabskim, przetłumaczonego następnie na język polski, a opowiadającego o Bogu karzącym. Odpowiedź stanowiło odczytanie fragmentu Pisma Świętego o Zwiastowaniu, zwieńczonego słowami: "Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych". Korespondowało to z przesłaniem muftiego. Tomasz Miśkiewicz określił Polskę mianem "pasterza" głoszącego sprawiedliwość. Wezwał do modlitwy o poszanowanie praw najsłabszych, o pokój oraz o gotowość poniesienia ofiar w jego imię, ale także o to, by ludzie wyrzekli się przemocy we wszystkich sferach życia oraz zjednoczyli się przeciwko terrorowi i nadużywaniu władzy. Do wezwania muftiego nawiązał po odczytaniu słów bp. Pikusa biskup Płoski, wspominając polskich żołnierzy biorących udział w konfliktach militarnych, akcjach humanitarnych i misjach pokojowych. Mimo niebezpieczeństwa pragną oni - jak zauważył ordynariusz polowy - nieść pokój i robią to, pomagając wszystkim potrzebującym.

Przesłanie bp. Pikusa (przebywającego w tym czasie w Rzymie) zawierało głównie wątki teoretyczne. Przytoczył on m.in. fragment soborowej deklaracji "Nostra aetate", dotyczący "braci muzułmanów". Podkreślił zaangażowanie w dialog międzyreligijny Benedykta XVI, cytując jego słowa, że "dialog religijny i kulturowy między chrześcijanami a muzułmanami nie może sprowadzać się do sezonowej decyzji. Jest on bowiem życiową koniecznością, od której zależy w dużej mierze nasza przyszłość. Mamy być żywymi świadkami solidarności, braterstwa i miłości". List zakończyły życzenia, by duch dialogu i modlitwa pozwoliły na nowo odkryć to, co łączy chrześcijan z muzułmanami,

i umocniły wytrwałość w budowaniu lepszego jutra.

Modlitwa powszechna (m.in. o to, "abyśmy usuwali z naszych serc nienawiść i wszelkie urazy"), ułożona przez ks. Adama Wąsa, została odczytana w języku polskim i angielskim. Chrześcijanie odmówili następnie "Ojcze Nasz", a bp Płoski udzielił zebranym błogosławieństwa. Trwająca niespełna godzinę uroczystość obyłaby się bez emocji, gdyby nie znak pokoju - przekazywany ze szczególną serdecznością przez muftiego Miśkiewicza każdemu, kto nie wyszedł z sali po błogosławieństwie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2006