Reklama

Ciąg i grymas

Ciąg i grymas

24.06.2014
Czyta się kilka minut
Jeszcze jeden debiut w tym zestawieniu. Taki, o którym mówi się „odważny” albo „mocny”. Mocne jest już pierwsze zdanie: „W dniu, w którym ją zabiła, nic nie zapowiadało katastrofy”.
G

Główna bohaterka o znaczącym nazwisku Tamara Mortus jest przedstawicielką kategorii „wielkomiejskich singli”. Ma 30 lat, waży 48 kg, mieszka w Warszawie i właśnie straciła pracę w korporacji. Bezrobocie staje się dla niej pierwszym krokiem do piekła – wpada w alkoholowo-narkotykowy ciąg, zwieńczony traumą. Jakie jest życie Tamary? Narratorka odpowiada bez wahania: „Życie Tamary pozostawało puste i tylko alkohol wydobywał ją ze stanu nieważkości (…). Od pewnego czasu wydawało jej się dziwne, że ludzie mają czas na pracę. Przecież samo picie tyle zajmuje! Poza tym joga, medytacja, trening osobisty, palenie fajek, odsypianie kaca, komentowanie wpisów na Facebooku, często nie starczało jej dnia!”. Bo też Pustkowiak nie ma dla swojej bohaterki współczucia. Ma tylko ironiczny uśmiech, czy raczej grymas. Z tym grymasem opisuje otoczenie i rozrywki Tamary, czyli: hipsterskie kluby, lekcje medytacji, kolorowe magazyny dla kobiet, programy wróżbiarskie na Ezo TV. Czyli marność nad marnościami.
Najzwięźlej książkę tę zrecenzowała modna poetka Justyna Bargielska, pisząc rekomendację na okładkę: „Odrażające i zabawne. Serio polecam”.

Patrycja Pustkowiak, „Nocne zwierzęta”, W.A.B., Warszawa 2013

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]