Reklama

Chłodno na gorący temat

Chłodno na gorący temat

20.08.2007
Czyta się kilka minut
We wtorek, 14 sierpnia, świeżo mianowany minister edukacji prof. Ryszard Legutko, zapytany przez dziennikarkę TVN o dekret poprzednika dotyczący wliczania nauki religii do średniej ocen na maturze, powiedział: "to wymaga kilku rzeczy. Po pierwsze, trzeba sprawdzić, jak się to ma do konstytucyjności, po drugie, trzeba sprawdzić, czy programy nauczania etyki i programy nauczania religii są przystawalne, i czy można to jakoś porównywać, a w związku z tym jedno i drugie wstawiać do średniej. Powiedziałbym tak na wstępie, zanim podejmę decyzję [podr. AB], że mój stosunek do tego jest raczej chłodny".
Z

Zadeklarowanie "raczej chłodnego stosunku" do odziedziczonej po poprzedniku innowacji wywołało gorące reakcje przedstawicieli Kościoła. Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu abp Sławoj Leszek Głódź ocenił wypowiedź ministra jako "nieroztropną i szkodliwą". Jego zdaniem, decyzja o nieuwzględnianiu religii w obliczaniu średniej dyskryminowałaby wierzących różnych wyznań. "Religia jest zakorzeniona w polskiej tradycji i dlatego pomijanie tego wymiaru jest niczym innym, jak tylko dyskryminacją ludzi wierzących, a zwłaszcza, że jest to prawo do religii, a nie łaska - powiedział abp Głódź. - Jeżeli minister Legutko chce konfliktu i dysharmonii społecznej, to będzie ją miał. Zapowiedź zniesienia religii z listy przedmiotów wliczanych do średniej bez konsultacji z Kościołem uważam za arogancję...

3983

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]