Reklama

Ładowanie...

Chłodno na gorący temat

20.08.2007
Czyta się kilka minut
We wtorek, 14 sierpnia, świeżo mianowany minister edukacji prof. Ryszard Legutko, zapytany przez dziennikarkę TVN o dekret poprzednika dotyczący wliczania nauki religii do średniej ocen na maturze, powiedział: "to wymaga kilku rzeczy. Po pierwsze, trzeba sprawdzić, jak się to ma do konstytucyjności, po drugie, trzeba sprawdzić, czy programy nauczania etyki i programy nauczania religii są przystawalne, i czy można to jakoś porównywać, a w związku z tym jedno i drugie wstawiać do średniej. Powiedziałbym tak na wstępie, zanim podejmę decyzję [podr. AB], że mój stosunek do tego jest raczej chłodny".
Z

Zadeklarowanie "raczej chłodnego stosunku" do odziedziczonej po poprzedniku innowacji wywołało gorące reakcje przedstawicieli Kościoła. Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu abp Sławoj Leszek Głódź ocenił wypowiedź ministra jako "nieroztropną i szkodliwą". Jego zdaniem, decyzja o nieuwzględnianiu religii w obliczaniu średniej dyskryminowałaby wierzących różnych wyznań. "Religia jest zakorzeniona w polskiej tradycji i dlatego pomijanie tego wymiaru jest niczym innym, jak tylko dyskryminacją ludzi wierzących, a zwłaszcza, że jest to prawo do religii, a nie łaska - powiedział abp Głódź. - Jeżeli minister Legutko chce konfliktu i dysharmonii społecznej, to będzie ją miał. Zapowiedź zniesienia religii z listy przedmiotów wliczanych do średniej bez konsultacji z Kościołem uważam za arogancję...

3983

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]