Reklama

Chińskie 500 plus, czyli gospodarka w potrzebie

Chińskie 500 plus, czyli gospodarka w potrzebie

10.06.2019
Czyta się kilka minut
6 proc. – tylko o tyle wzrośnie w tym roku produkt krajowy Chin.
J

Jeśli spełnią się prognozy, które opublikował Bank Światowy, będzie to najsłabszy rok najszybciej rosnącej gospodarki świata od 1989 r.

W ostatnich dekadach Chiny przyzwyczaiły świat do komunikatów o wzroście PKB na poziomie 8–10 proc. rocznie (jak i do tego, że oficjalne dane z Pekinu nie są w pełni wiarygodne). Prognozę BŚ potwierdzają jednak same władze: gospodarka Chin hamuje.

Po latach wzrostu opartego na taniej produkcji na eksport, Pekin chce ożywienia popytu wewnętrznego. Partia stymulowała go dotąd olbrzymimi wydatkami publicznymi, które częściowo – w formie pensji – trafiały do kieszeni Chińczyków, zwiększając też ich siłę nabywczą. W efekcie, jak szacuje Institute of International Finance, łączne zadłużenie Chin wzrosło do poziomu około 300 proc. PKB i Pekin musi znaleźć tańszy sposób. Partia nie wyklucza więc, że uruchomi pierwsze w dziejach kraju programy socjalne dla wybranych grup społecznych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]