Reklama

Cesarz

Cesarz

16.10.2005
Czyta się kilka minut
Wielka przyjemność płynie z bezinteresownej obserwacji postępów w umiejętnościach pojawiających się niemal co dnia u małych dzieci. Trzylatek, który wzbogaca sposób mówienia o nowe wyrażenia, sprawniej zawiązuje sznurówkę, radzi sobie z widelcem, każdemu może przywrócić nadwątloną wiarę w lepszy obrót spraw. Dostarcza też mnóstwa radości próbami naśladowania ojca, np. wtedy, gdy usiłuje założyć jedną krótką nogę na drugą. Uczy się nie tylko nowych słów i jedzenia sztućcami - także tego, jak być mężczyzną. Bo że jest mężczyzną, już wie, nie wie jednak, na czym to polega. Przed nim jeszcze wiele lat naśladowania i prób.
J

Już w Delfach napisano - niczego w nadmiarze. Trzylatka pociąga przecież i naśladowanie, i własne próby. Jego samodzielność cieszy, bo jest wyrazem sprawności i zaradności. Łatwo jednak pomylić ją z właściwą maluchom wszechmocą. Otoczone miłością rodziców reagujących na każde zawołanie, dziecko z niechęcią poddaje się ich poleceniom: upiera się przy swoim, naburmusza, a w ostateczności ucieka do wrzasku i tupania. Albo nawet rozdaje razy. Władza nad otaczającym światem, nawet iluzoryczna, jest czymś, z czego niełatwo rezygnujemy. Zbuntowany uczeń Freuda, Alfred Adler, uważał potrzebę mocy za podstawowy motor ludzkiego działania.

Ktoś powie: trzyletni władca ma władzę nad bardzo małym światem, nie wie nic o odpowiedzialności związanej z jej sprawowaniem, niech zatem żyje w swym iluzorycznym małym cesarstwie. Kłopot w tym, że małe cesarstwo nie składa się tylko...

3382

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]