Reklama

Cerkiew mówi „nie”

Cerkiew mówi „nie”

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Druga osoba w hierarchii Patriarchatu Moskiewskiego zadeklarowała, że prawosławie nigdy nie uzna katolickich diecezji w Rosji.
Z

Zawsze będziemy kwestionować obecność zwykłych katolickich diecezji na terytorium Rosji i uważać to za wyzwanie dla naszej wspólnej idei wierności zasadzie terytorialnej administracji kościelnej" - powiedział metropolita Cyryl. To oświadczenie przedstawiciela największego Kościoła w prawosławiu wstrząsa odrodzonym zaledwie w zeszłym roku, po sześciu latach zamrożenia, dialogiem katolicko-prawosławnym. Po takich deklaracjach można się spodziewać najgorszego.

Diecezje, o których wspomina Cyryl, powstały w 2002 r. Zastąpiły tzw. administratury apostolskie. "Prawosławie rosyjskie - mówił Cyryl - jest gotowe uznać tylko takie struktury tymczasowe". Kościołowi katolickiemu chodziło o normalizację sytuacji, ale w oczach Patriarchatu był to akt katolickiej agresji na tzw. tereny kanonicznie prawosławne. Zdaniem Moskwy łamał on ustalenia starożytnych soborów o ...

4363

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]