Reklama

Byliśmy u tych samych źródeł

Byliśmy u tych samych źródeł

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Minęło 80 lat, ale pamiętam dobrze. Zbladłem z przerażenia. Siedzący obok sędziwy oficer w mundurze weterana 1863 roku chwycił mnie za ramię. „Nie bój się, teraz już mamy wolną Polskę” – rzekł. Wkrótce okazało się, jak bardzo się mylił.
W

W czerwcu 1933 r., razem z moją drużyną harcerską, przyszliśmy ze Wzdołu do Zagoździa-Występy w Świętokrzyskiem. Mieliśmy wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika, ustawionego w miejscu rozstrzelania legendarnego powstańca styczniowego: Jana Rozłuckiego „Rymwida”. Upamiętnił go Stefan Żeromski w utworze „Echa leśne”. Nie ma pewności, że była to autentyczna postać, ale pisarz przywołał w noweli wiele rzeczywistych postaci i wydarzeń.

Obelisk powstał z inicjatywy kapitana Jana Ostachowskiego, oficera 4. Pułku Legionów (zginął potem zamordowanyprzez Niemców na kieleckim Stadionie w 1940 r.), a ufundowali go uczniowie i nauczyciele z okolicznych szkół. Uroczystość poprzedził występ teatru amatorskiego, który zainscenizował ostatnie chwile powstańca. Aktorzy odgrywali swe role bardzo realistycznie. „Rymwid” czekał na egzekucję cały we krwi, wcześniej poraniony bagnetem....

4302

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]