Reklama

Być, zobaczyć, usłyszeć...

Być, zobaczyć, usłyszeć...

06.06.2004
Czyta się kilka minut
Papież miał już nie wrócić. Dziewięć dni wizyty to było pożegnanie. Jak ktoś, kto po dalekiej przeprowadzce wraca, aby ostatni raz spojrzeć na znajome kąty, usłyszeć nieobce odgłosy, zapamiętać twarze.
"

"Z czym do nas przyjeżdża, dobrze nie wiem" - pisał Antoni Gołubiew, pisarz i członek zespołu "TP". Z dwukolumnowego tekstu nie przebija ani ekstatyczna radość z goszczenia "Papieża-Polaka", ani narodowa duma - wówczas powszechna, tak na ulicy, jak na kolumnach partyjnych periodyków. To jednak nie oziębłość czy brak wyczucia nie pozwalały manifestować uczuć, jakie i jemu prawdopodobnie nie były obce.

Tragiczne, osobiste przejścia, jakich doświadczył w minionym roku, także choroba, zabierająca coraz więcej sił, powodowały, że ojciec-założycieł “Tygodnika" wolał napisać: “On nas, chrześcijan, obecnie pragnie wywieść z naszego zasklepienia, na rzecz wartości uniwersalnych". Dlaczego my, Polacy, mielibyśmy być najważniejsi? To nie jest “nasz Papież". On już należy do wszystkich i nas do tych wszystkich przybliży.

Zasklepiliśmy się przez lata życia...

9664

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]