Reklama

Franciszek w Krakowie i w Polsce: oficjalny program

Franciszek w Krakowie i w Polsce: oficjalny program

24.07.2016
Czyta się kilka minut
Mapa Krakowa na Światowe Dni Młodzieży 2016
Światowe Dni Młodzieży, Kraków 2016 / Za użyczenie map Krakowa dziękujemy Wydawnictwu COMPASS
Ś

Środa, 27 lipca

CEREMONIA POWITANIA

16.00 – przylot na Lotnisko Międzynarodowe im. św. Jana Pawła II Kraków-Balice


17.00  – przyjazd na Wawel

SPOTKANIE Z WŁADZAMI I Z KORPUSEM DYPLOMATYCZNYM

17.40 – spotkanie kurtuazyjne z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej

18.30 – katedra na Wawelu: Spotkanie z biskupami polskimi Cicha modlitwa przy Konfesji św. Stanisława, gdzie są wystawione relikwie św. Jana Pawła II, uczczenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy za ołtarzem Przemówienie papieża

WIECZOREM: PAŁAC ARCYBISKUPÓW KRAKOWSKICH

Po kolacji Franciszek pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać wiernych zebranych na placu przed Pałacem

Mapa Krakowa na Światowe Dni Młodzieży 2016
Światowe Dni Młodzieży, Kraków 2016 / Za użyczenie map Krakowa dziękujemy Wydawnictwu COMPASS


Czwartek, 28 lipca

7.40 – przejazd do Balic,  wraz z zatrzymaniem się w klasztorze sióstr prezentek: Przy wejściu do Kaplicy Świętych Jana Chrzciciela i Jana Apostoła będą zgromadzone siostry tej wspólnoty i uczniowie szkół przez nie prowadzonych Wspólna modlitwa w ciszy

9.45 – przyjazd do klasztoru jasnogórskiego Modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu


10.30 – msza z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski Msza św. jest wydarzeniem o znaczeniu ogólnopolskim, w ramach Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski. Obszar sanktuarium może pomieścić ok. 300 tys. wiernych. Mszę koncelebrują biskupi i liczni polscy kapłani, w obecności Prezydenta i najwyższych władz kraju.KRAKÓW


17.00 – przekazanie kluczy do Krakowa i przejazd tramwajem na Błonia Na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich Prezydent Krakowa przekaże Franciszkowi klucze do miasta. W tramwaju na Błonia papieżowi będzie towarzyszyć młodzież niepełnosprawna.


17.15 – przyjazd na Błonia Przejazd papamobile między wiernymi. Oczekuje się ok. 600 tys. młodych ludzi.17.30 – {body:BBB}CEREMONIA POWITANIA na ŚDM{/body:BBB} (ok. 1,5 godziny) Po kolacji Franciszek kolejny raz pojawi się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych  zebranych na placu.

Piątek, 29 lipca

7.00 – msza prywatna w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

9.30 – AUSCHWITZ W tym roku przypada 75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Papież uda się pieszo na teren byłego obozu koncentracyjnego, przechodząc sam przez bramę wejściową. Przy wejściu na dziedziniec bloku 11 Franciszek spotka się z 15 osobami ocalałymi z obozu. Modlitwa prywatna w celi męczeństwa Ojca Kolbego.10.30 – OBÓZ BIRKENAU Franciszek przejedzie samochodem od głównej bramy wejściowej obozu, wzdłuż linii kolejowej, aż do placu przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie zgromadzonych będzie około 1000 gości. Zatrzyma się na cichą modlitwę przed pomnikiem.  Indywidualne spotkanie z 25 Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemówienie papieża.

WIZYTA W UNIWERSYTECKIM SZPITALU DZIECIĘCYM, Kraków


16.30 – przyjazd do Prokocimia Szpital, jeden z najważniejszych w Polsce, leczy co roku ok. 30 tys. dzieci hospitalizowanych i 200 tys. w trybie ambulatoryjnym. W holu będzie zgromadzonych ok. 50 chorych dzieci z rodzicami. Przemówienie papieża. Prywatna wizyta w wybranych miejscach szpitalnego oddziału ratunkowego na parterze, w towarzystwie dyrektora i rodziców. Modlitwa w kaplicy szpitalnej.18.00 – DROGA KRZYŻOWA Z UDZIAŁEM MŁODZIEŻY NA KRAKOWSKICH BŁONIACH Na zakończenie Drogi Krzyżowej papież wygłosi krótkie przemówienie. Po kolacji Franciszek pojawi się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.

Sobota, 30 lipca

8.30 – WIZYTA W SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH Kaplica Świętej Faustyny Kowalskiej. Obecne będą siostry  ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz dziewczęta,  którymi zakonnice się opiekują. Modlitwa w kaplicy  przed grobem św. Faustyny.


8.45 – przejazd papamobile do Bazyliki Bożego Miłosierdzia


19.00 – PRZEJŚCIE PRZEZ BRAMĘ MIŁOSIERDZIA Franciszek wejdzie do Sanktuarium przez Bramę Miłosierdzia.


9.15 – LITURGIA POJEDNANIA Z UDZIAŁEM MŁODZIEŻY Papież wyspowiada pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim. Franciszek jest trzecim – po św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI – papieżem, który nawiedza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim będzie spowiadał.


10.30 – MSZA W SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami z Polski. W Sanktuarium zgromadzonych będzie ok. 2 tys. osób: kapłanów, zakonników, zakonnic, osób konsekrowanych i seminarzystów z Polski. 5 tys. osób będzie mogło uczestniczyć we mszy  na rozległym placu przed świątynią.


13.00 – OBIAD Z MŁODZIEŻĄ Papież spotka się przy obiedzie z Kardynałem Arcybiskupem Krakowskim, tłumaczem i 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów: jednym chłopcem i jedną dziewczyną z każdego kontynentu, oraz z chłopcem i dziewczyną z Polski.19.00 – PRZYJAZD NA CAMPUS MISERICORDIAE, BRZEGI Przejście przez Bramę Świętą z pięcioma przedstawicielami młodzieży


19.30 – CZUWANIE MODLITEWNE Z MŁODZIEŻĄ

Niedziela, 31 lipca

8.45 – PRZYJAZD NA CAMPUS MISERICORDIAE, BRZEGI Błogosławieństwo dwóch budynków Caritas: Domu Miłosierdzia dla osób ubogich i starszych oraz Domu Chleba – magazynu z żywnością dla potrzebujących.Przejazd wśród wiernych.


10.00 – MSZA ŚWIĘTA POSŁANIA NA ZAKOŃCZENIE ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY Rozesłanie młodych świadków Bożego Miłosierdzia. Ogłoszenie miejsca i roku kolejnych Światowych Dni Młodzieży.17.00 – PRZYJAZD DO TAURON ARENA, KRAKÓW Spotkanie z wolontariuszami ŚDM oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 i dobroczyńcami spotkania młodych z całego świata.


18.15 – przyjazd do Balic (część wojskowa)CEREMONIA POŻEGNANIA PAPIEŻA FRANCISZKA 

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]