Reklama

Ładowanie...

Być poetą

27.02.2005
Czyta się kilka minut
Na początku roku z wywiadu, którego Jerzy Pilch udzielił miesięcznikowi Lampa, dowiedziałem się, że Marian Stala - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury i krytyk literacki - ma teczkę bardzo interesujących, pisanych od młodości wierszy. Wiadomość, jakkolwiek niespodziewana, nie była dla mnie zaskoczeniem zupełnym.
P

Pisarstwo Mariana Stali śledzę od lat (niestety, w żadnym razie nie mógłbym powiedzieć, że bibliografia autora “Chwil pewności" nie ma dla mnie tajemnic, na odwrót, przeglądając ją z uwagą pośród prac wykonanych zarówno przed uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego, jak i po habilitacji, napotykam raz po raz intrygujące tytuły wciąż jeszcze nieznanych mi tekstów: “Rzeka w ciemności", “Śpij spokojnie, diabeł czuwa", “Pokój obwieszony Marcinami"...) i od dawna zauważam, iż nawet te jego wystąpienia krytyczne, które najwyraźniej nabierają znamion wypowiedzi artystycznych, nie w pełni autora zadowalają jako sposób mówienia o własnym przeżywaniu świata. Znamienny wydaje mi się wybór gatunków najchętniej przezeń uprawianych: od mini-eseju poprzez “notatki" i glosy do impresji “o jednym wierszu", znamienne są też formalne środki, którymi z upodobaniem się posługuje, na przykład...

4313

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]