Reklama

By nie odchodzić w samotności

By nie odchodzić w samotności

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Rozsypanie prochów czy pozostawienie urny w lesie: coraz więcej niemieckich katolików decyduje się na nowe formy pogrzebu. Co na to Kościół?
O

Obyczajowość pogrzebowa w Niemczech podlegała w ostatnich latach dynamicznym zmianom. Powstają nowe jej formy, będące nie zawsze szczęśliwym efektem mobilności człowieka, coraz częstszego osamotnienia ludzi starszych, spadku religijności albo też pragnienia, by nie stać się obciążeniem dla bliskich" - czytamy w broszurze "Katolicka obyczajowość pogrzebowa w obliczu nowych wyzwań". Opublikowana w minionym tygodniu przez niemiecki Episkopat, ma być "pomocą duszpasterską": zawiera zalecenia biskupów, dotyczące nie tylko kultury żałobnej w Kościele, ale też nowych zjawisk w społeczeństwie.

Biskupi podkreślają, że tradycyjne rytuały pogrzebowe nie są celem samym w sobie: pietyzm, specjalna liturgia, odprowadzanie zmarłych przez wspólnotę, a potem ich wspominanie w modlitwach: wszystko to ma służyć nie tylko osobie zmarłej i pamięci o niej, ale też żywym. Ma być...

3827

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]