Ładowanie...
Brexit: spotkania, decyzje, gesty
Brexit: spotkania, decyzje, gesty
Ale spotkanie Theresy May i Emmanuela Macrona w minionym tygodniu przyniosło jakiś sukces: Francuzi zgodzili się pożyczyć Brytyjczykom słynną XI-wieczną Tkaninę z Bayeux. Ma 70 metrów długości i pokrywają ją hafty przedstawiające m.in. bitwę pod Hastings w 1066 r., która przesądziła o podboju Brytanii przez Normanów. Bezcenna tkanina nigdy nie opuszczała Francji. Gest Macrona uciął dyskusje muzealników – ma podkreślać wielowiekowe związki między Francją a Wielką Brytanią.
Gesty w dyplomacji są ważne, ale ważniejsze są interesy i Macron o nich nie zapomina. Zapowiedział więc ponownie, że po wyjściu z Unii Brytyjczycy mogą zachować dostęp do wspólnego rynku tylko, jeśli zaakceptują unijne zasady, jak wolny przepływ osób czy jurysdykcja Trybunału Sprawiedliwości. To zaś Londyn odrzuca.
Premier May może więc podkreślać, że oba kraje łączy „wyjątkowo bliski związek”, ale realiów to nie zmieni i nadal nie wiadomo, jak ma wyglądać przyszły układ Londyn–Unia. Macron sugeruje za to, że na zmianę zdania ws. Brexitu nie jest za późno. Na Wyspach też coraz częściej mówi się o nowym referendum. Jednak May to wyklucza, a Izba Gmin przegłosowała właśnie projekt „wielkiej ustawy uchylającej” – przenosi ona przepisy unijne do prawa brytyjskiego, aby zapewnić ciągłość prawną po opuszczeniu Unii. ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]