Reklama

Brexit: spotkania, decyzje, gesty

Brexit: spotkania, decyzje, gesty

22.01.2018
Czyta się kilka minut
Do sukcesu negocjacji w sprawie Brexitu jak było daleko, tak jest.
A

Ale spotkanie Theresy May i Emmanuela Macrona w minionym tygodniu przyniosło jakiś sukces: Francuzi zgodzili się pożyczyć Brytyjczykom słynną XI-wieczną Tkaninę z ­Bayeux. Ma 70 metrów długości i pokrywają ją hafty przedstawiające m.in. bitwę pod Hastings w 1066 r., która przesądziła o podboju Brytanii przez Normanów. Bezcenna tkanina nigdy nie opuszczała Francji. Gest Macrona uciął dyskusje muzealników – ma podkreślać wielowiekowe związki między Francją a Wielką Brytanią.

Gesty w dyplomacji są ważne, ale ważniejsze są interesy i Macron o nich nie zapomina. Zapowiedział więc ponownie, że po wyjściu z Unii Brytyjczycy mogą zachować dostęp do wspólnego rynku tylko, jeśli zaakceptują unijne zasady, jak wolny przepływ osób czy jurysdykcja Trybunału Sprawiedliwości. To zaś Londyn odrzuca.

Premier May może więc podkreślać, że oba kraje łączy „wyjątkowo bliski związek”, ale realiów to nie zmieni i nadal nie wiadomo, jak ma wyglądać przyszły układ Londyn–Unia. Macron sugeruje za to, że na zmianę zdania ws. Brexitu nie jest za późno. Na Wyspach też coraz częściej mówi się o nowym referendum. Jednak May to wyklucza, a Izba Gmin przegłosowała właśnie projekt „wielkiej ustawy uchylającej” – przenosi ona przepisy unijne do prawa brytyjskiego, aby zapewnić ciągłość prawną po opuszczeniu Unii. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]