Reklama

Bracia C.

Bracia C.

03.01.2011
Czyta się kilka minut
W Katowicach trwa wystawa braci Chapman, jednych z najważniejszych postaci sztuki ostatnich dwóch dekad. To zaproszenie do świata pełnego przemocy i bólu. Niektórzy określają ich twórczość mianem pornografii okrucieństwa czy epatowaniem śmiercią. To zbyt proste etykietki. Ich twórczość jest bardziej skomplikowana i z trudem poddaje się jednoznacznym ocenom.
D

Do przedstawień przemocy, często połączonej z seksem, powinniśmy już przywyknąć. Są jej pełne kolejne filmy Quentina Tarantino czy Roberta Rodrígueza, nie mówiąc o dziesiątkach produkcji filmowych czy telewizyjnych klasy B.

Dzieła Jake’a i Dinosa Chapmanów chwilami nie ustępują tym najbardziej krwawym. Obaj są zresztą nieomal rówieśnikami twórcy "Pulp Fiction". W ich twórczości jest także wiele odniesień do przeszłości sztuki. Być może połączenie wzniosłych wzorów i pop-kulturowych elementów sprawia, że bracia szybko znaleźli się w gronie najistotniejszych współczesnych twórców. Dziś są częścią artystycznego establishmentu. Ich prace wystawiają prestiżowe galerie i muzea, znalazły się w najważniejszych zbiorach publicznych i prywatnych. Okazuje się, że obecnie nawet bardzo skrajne postawy mogą zostać nieomal bezproblematycznie zaakceptowane przez system....

8682

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]