Reklama

Błysk oka

Błysk oka

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Media prześcigały się najpierw w określeniach typu reakcjonista i konserwatysta. Tych, którzy śledzą pierwsze tygodnie pontyfikatu, Benedykt - tutaj Benoît - uwiódł jednak inteligentnym błyskiem w oku i rzeczowym, by nie powiedzieć kartezjańskim, językiem.
W

W laickiej Francji transmisja z pierwszej papieskiej Mszy doszła do skutku wyłącznie dzięki gestowi protestantów. Użyczyli oni bowiem katolikom swego “okienka" w drugim programie telewizji państwowej. Choć Kościoły protestanckie we Francji zazwyczaj współpracują z tutejszymi katolikami bez oglądania się na różnice doktrynalne, to ich stosunek do papiestwa jest z oczywistych względów niezbyt przychylny. Nie była to więc wyłącznie kurtuazja, lecz gest w kierunku prawdziwej jedności.

Znamienne, że ten gest przyszedł w kilka dni po głośnej wypowiedzi przewodniczącego Federacji Protestantów Francji pastora Jean-Arnolda de Clermont, który po ogłoszeniu wyników konklawe wyraził obawę o przyszłość dialogu międzyreligijnego. “Chciałbym wiedzieć, czy kontrowersyjna deklaracja »Dominus Iesus«, czy też bardzo pozytywna encyklika »Ut unum sint« stanie się linią przewodnią...

4317

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]