Reklama

Ładowanie...

Bluesowa orgia nadziei

29.07.2013
Czyta się kilka minut
W jego muzyce chodzi o nieustanne poszukiwanie esencji, rytualnej energii bijącej ze źródeł muzyki. Tak jest, kiedy interpretuje klasyków bluesa albo Jana Sebastiana Bacha.
J

Jest 1 stycznia 1889 r., Nevada. Znany ze swych talentów uzdrowicielskich Wovoka sam leży teraz nękany chorobą. A przecież jeszcze niedawno widziano, jak unosił się nad ziemią i jak łapał w locie wystrzelone w niego z dubeltówki kule. Nagle niebo spowijają ciemności. Słońce całkowicie przysłonił księżyc. Wovoka ma wizję. Oto matka wszystkich ludów Pajute objawia mu się, wieszcząc, że znów może zapanować między ludźmi pokój. Aby tak się stało, rdzenni mieszkańcy tej ziemi muszą żyć dobrze i sprawiedliwie. Winni też oddawać cześć bogom poprzez taniec ducha – trwający pięć dni post i duchowe oczyszczenie.
Taniec miał wrócić życie zmarłym ludziom i zwierzętom, a także przywrócić ziemię jej dawnym mieszkańcom. Przede wszystkim jednak wrócić miał zepchniętym do rezerwatów Indianom nadzieję.
WIZYTÓWKA LUDZKOŚCI
Jest rok 1903, Brenham w Teksasie. Mały...

14408

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]