Reklama

Bluesowa orgia nadziei

Bluesowa orgia nadziei

29.07.2013
Czyta się kilka minut
W jego muzyce chodzi o nieustanne poszukiwanie esencji, rytualnej energii bijącej ze źródeł muzyki. Tak jest, kiedy interpretuje klasyków bluesa albo Jana Sebastiana Bacha.
J

Jest 1 stycznia 1889 r., Nevada. Znany ze swych talentów uzdrowicielskich Wovoka sam leży teraz nękany chorobą. A przecież jeszcze niedawno widziano, jak unosił się nad ziemią i jak łapał w locie wystrzelone w niego z dubeltówki kule. Nagle niebo spowijają ciemności. Słońce całkowicie przysłonił księżyc. Wovoka ma wizję. Oto matka wszystkich ludów Pajute objawia mu się, wieszcząc, że znów może zapanować między ludźmi pokój. Aby tak się stało, rdzenni mieszkańcy tej ziemi muszą żyć dobrze i sprawiedliwie. Winni też oddawać cześć bogom poprzez taniec ducha – trwający pięć dni post i duchowe oczyszczenie.
Taniec miał wrócić życie zmarłym ludziom i zwierzętom, a także przywrócić ziemię jej dawnym mieszkańcom. Przede wszystkim jednak wrócić miał zepchniętym do rezerwatów Indianom nadzieję.
WIZYTÓWKA LUDZKOŚCI
Jest rok 1903, Brenham w Teksasie. Mały...

14408

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]