Reklama

Błoto

Błoto

10.04.2016
Czyta się kilka minut
Zatopiło bliskich, małe raje i groby przodków. Wciąż groźnie bulgocze. Ale czy obryzga polityków i koncerny? Oto anatomia największej katastrofy ekologicznej w historii Brazylii.
Bento Rodrigues: trzy dni wcześniej lawina błotna pokryła miasteczko. 8 listopada 2015 r. Fot. Christophe Simon / AFP / EAST NEWS
T

Tamtego dnia, tuż po szesnastej, tamy na dwóch zbiornikach kopalni niedaleko Bento Rodrigues plunęły błotem w twarz José do Nacimento de Jesusa. Zabrały mu dom, auto, sklep rzemieślniczy i gitarę: całe życie. Emeryt chwycił żonę za rękę. Uciekał z nią w szortach i japonkach. Wziął jedynie telefon.

Luciane Poelho: – Wracałam z córką z miasta od dentysty. Właśnie wysiadałyśmy z autobusu. Usłyszałam huk, chwilę potem byłyśmy po kolana w szlamie. Z domu wyniosłam tylko walizkę z ubraniami córki. I kotkę.

Keila Vardele Sialho krzątała się w kuchni, gdy do domu wbiegł wujek. „Uciekaj!” – wołał.

– Pamiętam, że wszyscy biegli, starzy i dzieci – mówi Keila. – Spojrzałam w tył i zobaczyłam, jak ten błotny świat się rozlewa, jakby miał nas wszystkich objąć.

Aline Ferreira Ribeiro stała bezradnie w rudym grzęzawisku po kolana. Myślała o mężu.

Samuela,...

14884

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]