Reklama

Ładowanie...

Biskup renesensu

02.11.2003
Czyta się kilka minut
W Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Jagiellońska 15) otwarto wystawę przypominającą biskupa płockiego Andrzeja Noskowskiego (1546-1567). Ten humanista, mecenas nauki i kultury sprawił, iż za jego ordynowania Pułtusk stał się “renesansową perłą Mazowsza".
F

Fundował kościoły i domy dla ubogich. Jego staraniem przy pułtuskiej kolegiacie powstała renesansowa kaplica wzorowana na wawelskiej kaplicy Zygmuntowskiej i unikalne renesansowe freski na sklepieniu, odkryte dopiero w ostatnich latach. Sprowadził do Pułtuska jezuitów z zamiarem powierzenia im zadania utworzenia wyższej uczelni. Z Krakowem połączyły go studia na Akademii Krakowskiej, osoba biskupa krakowskiego Piotra Tomickiego, którego był wychowankiem, kontakty z dworem królewskim.

Ekspozycja prezentuje pamiątki związane z biskupem i jego czasami: rękopisy, dokumenty, ryciny, portrety biskupów. Wystawie towarzyszyła konferencja naukowa i odsłonięcie tablicy upamiętniającej ufundowanie przez biskupa bursy w Krakowie dla studentów z Mazowsza.

(m)

781

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]