Reklama

Biskup renesensu

Biskup renesensu

02.11.2003
Czyta się kilka minut
W Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Jagiellońska 15) otwarto wystawę przypominającą biskupa płockiego Andrzeja Noskowskiego (1546-1567). Ten humanista, mecenas nauki i kultury sprawił, iż za jego ordynowania Pułtusk stał się “renesansową perłą Mazowsza".
F

Fundował kościoły i domy dla ubogich. Jego staraniem przy pułtuskiej kolegiacie powstała renesansowa kaplica wzorowana na wawelskiej kaplicy Zygmuntowskiej i unikalne renesansowe freski na sklepieniu, odkryte dopiero w ostatnich latach. Sprowadził do Pułtuska jezuitów z zamiarem powierzenia im zadania utworzenia wyższej uczelni. Z Krakowem połączyły go studia na Akademii Krakowskiej, osoba biskupa krakowskiego Piotra Tomickiego, którego był wychowankiem, kontakty z dworem królewskim.

Ekspozycja prezentuje pamiątki związane z biskupem i jego czasami: rękopisy, dokumenty, ryciny, portrety biskupów. Wystawie towarzyszyła konferencja naukowa i odsłonięcie tablicy upamiętniającej ufundowanie przez biskupa bursy w Krakowie dla studentów z Mazowsza.

(m)

781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]