Reklama

Biskup jak zakonnik

Biskup jak zakonnik

26.01.2003
Czyta się kilka minut
W wieku 63 lat zmarł biskup ełcki Edward Samsel. Zwykł mawiać, że „jedna posługa to bezczynność” - znany był z prostoty i zaangażowania w pracę duszpasterską.
A

Abp Stanisław Gądecki wspomina: „Pracował bardzo ciężko, starał się podołać przybywającym obowiązkom w równej mierze, co dotychczasowym i myślę, że ten nierzadko nadludzki trud przyśpieszył jego odejście. Wciąż gdzieś jeździł, spotykał się z ludźmi, ciągle był zajęty”. Z kolei rzecznik Episkopatu o. Adam Schulz powiedział: „Nie był biskupem z »pierwszych stron gazet«, to był cichy, oddany pasterz. Potrafił dotrzeć do ludzi, gdy chciał ich do czegośprzekonać, umiał zachęcić, a jednocześnie nie zrazić”.

Na uroczystości pogrzebowe w ełckiej katedrze św. Wojciecha (19 stycznia), którym przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, przybyło niemal 10 tys. wiernych (miasto liczy 55 tys. mieszkańców) oraz biskupi z kraju i z zagranicy (m.in. z Litwy, Białorusi i Ukrainy). Abp Józef Michalik wspominał w homilii, jak przed laty bp Samsel - wtedy student biblistyki w...

2374

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]