Biskup jak zakonnik

W wieku 63 lat zmarł biskup ełcki Edward Samsel. Zwykł mawiać, że „jedna posługa to bezczynność” - znany był z prostoty i zaangażowania w pracę duszpasterską.

26.01.2003

Czyta się kilka minut

Abp Stanisław Gądecki wspomina: „Pracował bardzo ciężko, starał się podołać przybywającym obowiązkom w równej mierze, co dotychczasowym i myślę, że ten nierzadko nadludzki trud przyśpieszył jego odejście. Wciąż gdzieś jeździł, spotykał się z ludźmi, ciągle był zajęty”. Z kolei rzecznik Episkopatu o. Adam Schulz powiedział: „Nie był biskupem z »pierwszych stron gazet«, to był cichy, oddany pasterz. Potrafił dotrzeć do ludzi, gdy chciał ich do czegośprzekonać, umiał zachęcić, a jednocześnie nie zrazić”.

Na uroczystości pogrzebowe w ełckiej katedrze św. Wojciecha (19 stycznia), którym przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, przybyło niemal 10 tys. wiernych (miasto liczy 55 tys. mieszkańców) oraz biskupi z kraju i z zagranicy (m.in. z Litwy, Białorusi i Ukrainy). Abp Józef Michalik wspominał w homilii, jak przed laty bp Samsel - wtedy student biblistyki w Jerozolimie -zaprowadził go na Golgotę i do grobu Jezusa: „Wcześniej niż my dotarł do Ziemi Świętej i wcześniej też przeszedł do nadziei życia wiecznego” - mówił metropolita przemyski. Zmarłego pochowano w tymczasowej krypcie biskupów ełckich.

Bp Samsel był Kurpiem; urodził się w styczniu 1940 r. w Myszyńcu. W 1958 r. wstąpił do seminarium łomżyńskiego, święcenia przyjął po sześciu latach. Studiował na warszawskiej ATK, Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza „Angeli-cum” w Rzymie oraz w Szkole Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie. Po powrocie do kraju pracował w macierzystym seminarium. W 1982 r. został biskupem pomocniczym diecezji łomżyńskiej, w 1992 r. - biskupem pomocniczym we właśnie utworzonej diecezji ełckiej, a po ośmiu latach - tamtejszym ordynariuszem. Często wyjeżdżał za wschodnią granicę, m.in. wykładał w grodzieńskim seminarium i uczestniczył w spotkaniach Zespołów Biskupów Polski i Litwy ds. Kontaktów Wzajemnych. W Konferencji Episkopatu pełnił obowiązki przewodniczącego Komisji ds. Życia Konsekrowanego: „Wyglądał jak zakonnik, biskupi żartowali, że właśnie dlatego wybrali go na przewodniczącego” - opowiada abp Gądecki. Bp Samsel mówił kiedyś do księży i zakonnic: „Nie lękajcie się pragnąć świętości, nie lękajcie się być świętymi, uczyńcie nowe tysiąclecie erą ludzi świętych”. 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 4/2003