Reklama

Biografia męczennika i pomylony trop

Biografia męczennika i pomylony trop

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Trzecie wydanie głośnej książki o księdzu Jerzym zostało znacznie poszerzone m.in. o zeznania świadków w procesie beatyfikacyjnym.
DOMENA PUBLICZNA
E

Ewa K. Czaczkowska i Tomasz Wiścicki wykonali benedyktyńską pracę. Oparli się bowiem nie tylko na zachowanej dokumentacji z wielu polskich archiwów, ale dotarli również do licznych (także wydawanych w drugim obiegu) publikacji i odbyli rozmowy ze świadkami życia księdza Jerzego. Zapisy tych spotkań budują wielobarwny portret człowieka, kapłana i męczennika. Nie ma drugiej tak wnikliwej biografii.

Życie Popiełuszki zostało opisane chronologicznie: od dorastania w wielodzietnej, ubogiej i pobożnej rodzinie, poprzez warszawskie seminarium, przymusową służbę wojskową w „jednostce kleryckiej” w Bartoszycach, święcenia przyjęte z rąk kard. Wyszyńskiego i pierwsze cztery parafie, w których ks. Jerzy niczym się nie wyróżniał. Wreszcie: przez zagraniczne podróże i przełomowy Sierpień 1980 r.: odprawioną wówczas mszę na terenie Huty „Warszawa”, stan wojenny i słynne na całą Polskę msze...

4898

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]