Reklama

Biografia męczennika i pomylony trop

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Trzecie wydanie głośnej książki o księdzu Jerzym zostało znacznie poszerzone m.in. o zeznania świadków w procesie beatyfikacyjnym.
DOMENA PUBLICZNA
E

Ewa K. Czaczkowska i Tomasz Wiścicki wykonali benedyktyńską pracę. Oparli się bowiem nie tylko na zachowanej dokumentacji z wielu polskich archiwów, ale dotarli również do licznych (także wydawanych w drugim obiegu) publikacji i odbyli rozmowy ze świadkami życia księdza Jerzego. Zapisy tych spotkań budują wielobarwny portret człowieka, kapłana i męczennika. Nie ma drugiej tak wnikliwej biografii.

Życie Popiełuszki zostało opisane chronologicznie: od dorastania w wielodzietnej, ubogiej i pobożnej rodzinie, poprzez warszawskie seminarium, przymusową służbę wojskową w „jednostce kleryckiej” w Bartoszycach, święcenia przyjęte z rąk kard. Wyszyńskiego i pierwsze cztery parafie, w których ks. Jerzy niczym się nie wyróżniał. Wreszcie: przez zagraniczne podróże i przełomowy Sierpień 1980 r.: odprawioną wówczas mszę na terenie Huty „Warszawa”, stan wojenny i słynne na całą Polskę msze...

4898

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]