Reklama

Białoruś: marsz Chińczyków

Białoruś: marsz Chińczyków

06.07.2015
Czyta się kilka minut
Czas na rewolucję na Białorusi?
D

Dwustu chińskich robotników z fabryki tektury w Dobruszu (wschodnia Białoruś) wyruszyło w minionym tygodniu piechotą do najbliższego dużego miasta, Homla. Zamierzali dostać się do Mińska, do chińskiej ambasady.

Był to protest przeciwko niewypłacaniu im pensji – prawdopodobnie zakończony sukcesem, bo po negocjacjach marsz przerwano.

Władze zabezpieczały przemarsz. Kolumnę eskortowała milicja, OMON i przedstawiciele Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, co przy takim samym proteście Białorusinów byłoby pewnie niemożliwe.

Wydarzenie było jednak zgrzytem w ważnych dla Aleksandra Łukaszenki stosunkach z Chinami, które w białoruską gospodarkę wpompowują miliony dolarów. Białorusi taka współpraca przynosi (złudne) poczucie finansowego bezpieczeństwa; dla Chin – to największe tego typu przedsięwzięcie w Europie.

Protest Chińczyków miał również wpływ na białoruską opozycję demokratyczną. Niektórzy publicyści przekonują, że to sygnał do mobilizacji przed jesiennymi wyborami prezydenckimi.

– Protest pokazał, że reżim Łukaszenki nie jest wieczny ani jednolity. Władza nie wiedziała, jak zareagować na demonstrację. Upadł mit, że na Białorusi protestuje wyłącznie prozachodnia opozycja, a władza jest doskonale zorganizowana – mówi „Tygodnikowi Powszechnemu” Franciszak Wiaczorka, dziennikarz Radia Swoboda.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ale w pierwszym zdaniu powinno być "Dwustu chińskich...", zamiast "Dwustu chiński...".
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]