Reklama

Białka jak drzewa

17.10.2004
Czyta się kilka minut
Za odkrycie zależnego od ubikwityny systemu degradacji białek - można przeczytać w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego, honorującego Ciechanovera i Hershkego, pracowników Instytutu Technologii w Hajfie, oraz Irwina Rose’a z Uniwersytetu California.
K

Komórki syntetyzują dziesiątki tysięcy różnego rodzaju białek. Niektóre z nich muszą w niej pozostać na stałe, np. białka stanowiące element struktury komórki czy enzymy katalizujące reakcje biochemiczne. Inne natomiast, takie jak elementy sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, powinny zostać zniszczone zaraz po wykonaniu swojego zadania. Gdyby taki mechanizm degradacji białek zawiódł, komórka dzieliłaby się stale w niekontrolowany sposób, co mogłoby doprowadzić do powstania zmian nowotworowych. Trzeba też pamiętać, że w przypadku syntezy wszystkich białek, pewna ich liczba nigdy nie osiąga właściwej struktury i dlatego powinny być jak najszybciej usuwane z komórki. Inaczej dochodzi do takich schorzeń, jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy Alzheimera. Także system immunologiczny człowieka zależy od degradacji obcych białek i wykorzystania ich elementów jako antygenów...

3588

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]